Само што дојде во Јуве, Погба го чека пауза поради повреда

Пол Погба ја продолжи агонијата на повреди од Манчестер Јунајтед, кратко по пристигнувањето во клубот од Торино.

Од Јувентус излегоа со соопштение со кое ја потврдуваат повредата и неколкунеделното отсуство на Погба од зелениот терен. Францускиот играч заработил лезија на латералниот менискус во коленото на десната нога, по што ќе замине на специјалист за да се процени дали ќе мора да оди на операција или ќе помине без нож.

Доколку станува збор за полесна лезија, ќе може да ја среди со конзервативно лекување и ќе биде во аут две до три недели. Но, доколку е потребна хируршка интервенција, тоа ќе значи многу подолго отсуство - два до три месеца.

За навивачите на Јувентус повредата на Погба во претсезонските подготовки е голем удар, но за оние на Манчестер Јунајтед не е никакво изненадување. Имено, Погба минатата сезона во дресот на „Црвените ѓаволи“ настапи на само 27 натпревари во сите натпреварувања и тоа поради најразлични повреди: од мускулни проблеми на бутот, тетивата и потколеницата, до истегнување на глуждот.

Погба не отпатува со соиграчите за Далас каде Јуве вечер во 2:30 по полноќ ќе игра пријателска против Барселона. Сега работата е дали ќе биде подготвен за почетокот на сезоната во Серија А - Јуве на 15 август отвора дома против Сасуоло.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе