Само за гејмери: Asus ROG Zephyrus Duo 15, лаптоп со два екрана

Компанијата Asus го претстави новиот лаптоп кој е наменет за гејмери, а тоа е ROG Zephyrus Duo 15.

Се работи за лаптоп кој е дизајниран за гејминг и има два екрана. Моделот на Asus поседува главен 15,6-инчен екран кој може да се добие како 4К панел со фреквенција на освежување од 60 Hz, или панел со резолуција 1.929х1.080 пиксели со фреквенција за освежување од 300 Hz.

Првиот е наменет за креаторите на игри, додека вториот ќе им одговара повеќе на гејмерите.

Тука е и вториот екран вграден на втората половина на тастатурата - се работи за 14,1-инчен екран со резолуција од 3.840х1.100 пиксели кој е чувствителен на допир со френквенција за освежување од 60 Hz.

Горниот дел од екранот се крева под агол од 13 степени за да и двата екрана може да бидат во видното поле на корисникот.

Лаптопот го напојува батерија со капацитет од 90 Wh, a се полни по пат на USB-C порт.

Најскапиот модел има 4К екран, Core i9-10980HK процесор, 32 GB RAM, 2 TB меморија и RTX2080 графичка картичка.

Продажбата започнува на 1 јуни, а цената изнесува 3.699,99 долари.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Гејминг

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Read more

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Read more

90-годишна Јапонка е најстарата гејмерка во светот

Read more

Гејмерите го изградија најголемиот град во Minecraft

Read more

Гик

  • play_arrow

Видеоиграта Valorant пристигнува на 2 јуни

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставен Samsung Galaxy Note 20

Читај повеќе
  • filter

Samsung го претстави Galaxy S20 Tactical Edition наменет за војници

Читај повеќе

Кибер-окото функционира исто како човечкото око

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници снимија раѓање на ѕвезден систем

Читај повеќе

Прво лансирање на ракета со човечки екипаж од територијата на САД по 9 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот лаптоп Surface Book 3

Читај повеќе

Апдејтот Euro 2020 за PES ќе стигне во јуни

Читај повеќе

Netflix го подобри квалитетот на стримување во неколку земји

Читај повеќе