Самопомош: Направете разлика меѓу тоа дали сте сами или осамени

На повеќето од нас ни се случило непотребно да стравуваме да останеме без партнер, неможејќи да ја направиме разлика меѓу тоа да се биде сам (што е сосема нормална состојба) и ода се биде осамен (чувство што ни предизвикува болка).

Она што треба да го направиме е повторно да го најдеме она сознание дека да се биде сам има свои предности. Токму во таква состојба можеме најдобро да донесеме вистински одлуки и да ги избереме вистинските пријателства и љубовни врски.

„Во приватноста на нашите мисли, една мисла – крајно срамна по природа – може да се појави и да нѐ прогонува додека правиме проценка дали да заминеме или да останеме во врска што не нѐ задоволува и не нѐ прави среќни: Што ако ставиме крај на врската и завршиме ужасно осамени?

Како луѓе, создадени сме да се издигнуваме над вакви прагматични грижи. Сите сме слушнале приказни за луѓе кои се откриле себе си откако останале сами и не дозволиле да станат осамени.

Но не сите и не секогаш можеме да излеземе од тие денови на празнотија кога ни се чини дека го губиме разумот. Помислата дека ќе бидеме сами и ќе правиме нешто сами за кратк време прераснува во страв од самотија.

Remote video URL
реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Новите заразени со COVID-19 во Скопје се од Гази Баба, Бутел, Чаир, Сарај, Карпош 1 и од Аеродром

Read more

Здравје

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Read more

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Read more

Како да препознаете емоционално прејадување?

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе