Самото име значи „спасување“: Зошто жалфијата е толку лековита?

Латинското име на жалфијата е Salvia officinalis и доаѓа од зборот salvare, што значи спасување или лекување. Ова растение се користело како главна состојка во мешавините за балсамирање во гробниците на фараоните. Хеленскиот лекар Диоскорид го користел за лекување на крварење, треска, камења во бубрезите, но и нередовна менструација.

Во времето на Карло Велики, жалфија била засадена во секоја градина и се сметала за најлековито растение. Се користела за лекување на речиси сите болести и добила статус на свето растение.

Од активните состојки, жалфијата содржи есенцијални масла од салвиол, пинен, цинеол, борнеол, камфор, потоа танини, горчливи материи, протеини, скроб, калциум оксалат, соли на фосфорна киселина, соли на калиум и калциум, но и некои други неидентификувани супстанции.

Жалфијата има лековито дејство бидејќи ја чисти крвта, го поттикнува исфрлањето на слузта од дишните органи, влијае на исфрлањето на слузта од желудникот и им помага на пациентите да го вратат апетитот.

За дијабетес, се препорачува мешање жалфија и ајдучка трева. Жалфијата помага против воспаленија и е одлична за лекување на воспаленија на грлото и крајниците. Најдобар начин да се користи жалфија во овие случаи е да се гаргара чај.

Жалфијата може да влијае на лекувањето на ревматизам, гихт и нервни нарушувања поврзани со овие болести.

Чајот од жалфија е многу важен за мајките кои дојат бидејќи зголемениот внес на чај од жалфија го зголемува лачењето на млеко кај мајките. Конзумирањето чај од жалфија може да ги намали и шансите за спонтан абортус.

Чајот од жалфија, доколку се пие доволно често, го зајакнува целото тело, спречува мозочни удари и помага при парализа. Жалфијата е единственото растение покрај лавандата кое помага при ноќно потење.

Некои лекари користат жалфија и за грчеви, болести на 'рбетниот мозок, болести на жлездите и тремор. Тие препорачуваат консумирање на две шолји чај од жалфија дневно. Овој чај одлично делува против болести на црниот дроб, ја намалува надуеноста и ги елиминира цревните проблеми како што е дијареата. Дробени листови од жалфија можат да помогнат дури и при каснување од инсекти.

Чајот од жалфија особено се препорачува за воспалени крајници, болки во вратот, забни апсцеси и воспаление на грлото и устата воопшто.

Можете да го подготвите така што ќе прелиете 2 dl вода врз 1-2 лажички жалфија и оставете да отстои 10 минути. Чајот има силен вкус и е малку горчлив, но треба да го пиете најмалку двапати на ден.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Fapatbon (@fapatbon)

Тагови
реклама

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Здравје

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Read more

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Read more

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Read more

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Read more
 

Магазин

Kоја храна телото ја вари најбрзо, а која најбавно?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за второ дете?

Читај повеќе

Како да препознаете предозирање со витамин Б3?

Читај повеќе
  • filter

6 производи што не смеете да ги користите кога сте изложени на сонце

Читај повеќе

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе