Samsung ги претстави Galaxy A54 и Galaxy A34

По неколкумесечни шпекулации и протекување информации, Samsung официјално ги претстави своите најнови телефони од средната класа: Galaxy A54 и Galaxy A34.

Интересно е што Galaxy A54 е помалиот од двата нови модела, а го краси 6,4-инчен Super AMOLED панел со стапка на освежување од 120 Hz и Vision Booster поддршка.

Од друга страна, Galaxy A34 има 6,6-инчен дисплеј со резолуција од 1080p, стапка на освежување од 120 Hz и истото Vision Booster подобрување.

Двата телефона имаат IP67 сертификат за заштита од вода и прашина, како и батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 25 W. Имаат и слот за microSD. Другите карактеристики се различни.

URL

Samsung Galaxy A54 користи главна камера од 50MP F/1.8, ултра-широкоаголен сензор од 12MP F/2.2 со фиксен фокус и макро сензор од 5MP. На предната страна има селфи камера од 32 MP F/2.2.

Samsung Galaxy A34 има главна камера од 48MP F/1.8, ултра широкоаголен сензор од 8MP F/2.2 и макро од 5MP. Селфи камерата од 13 MP се наоѓа на предната страна.

Galaxy A54 се напојува со чипсет Exynos 1380 од 5 nm, додека Galaxy A34 користи чип MediaTek Dimensity 1080 од 6 nm. Двата модела се достапни со 6GB или 8GB RAM и 128Gb или 256GB простор за складирање.

Galaxy A54 е достапен во варијанти Lime, Graphite, Violet и White, по цена од 490 евра за моделот 6/128GB и 540 евра за варијантата 8/256GB.

URL

Galaxy A34 пристигнува во слични бои (наместо Бела има Сребрена), со почетна цена од 390 евра за моделот 6/128GB и 460 евра за верзијата со 8/256GB.

Телефоните ќе бидат достапни на европскиот и азискиот пазар од овој месец.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Мобилни

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Read more

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Read more

Двојно продолжен животниот век на батеријата за iPhone 15

Read more

5 митови за телефоните во кои треба да престанете да верувате

Read more
 

Гик

Xiaomi Pad 6S Pro: Нов таблет во клинч со најдобрите

Читај повеќе
  • play_arrow

Во Русија почна Битката на роботите

Читај повеќе

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Читај повеќе

Купи нов телефон и добиваш Redmi Pad SE и Xiaomi Smart Band 8

Читај повеќе

Научниците во Кина открија фосил на „змеј“ стар 240 милиони години

Читај повеќе

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Читај повеќе

Нови откритија за мистериозниот натпис на бронзена рака стара 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новата серија телефони Samsung Galaxy S24 го освои светот

Читај повеќе

Како камера на небото: Нов сателит ќе може да шпионира конкретни луѓе

Читај повеќе