Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Samsung пред неколку години го претстави моделот A9 кој беше првиот смартфон во светот со 4 задни камери, а јужнокорејската компанија наскоро ќе претстави уште еден новитет.

Шпекулациите се дека Samsung го подготвува моделот A72 кој ќе има 5 задни камери. Сепак, ова нема да биде првиот смартфон во светот со 5 камери бидејќи таа титула припаѓа на Nokia 9 PureView.

Овој модел ќе биде првиот смартфон на Samsung со 5 камери, а не треба да бидеме изненадени бидејќи Серија А често служи за „експериментирање“. Пример за тоа е Galaxy A80 кој е првиот и единствен мобилен на Samsung со flip up камера.

Samsung Galaxy A80

A72 ќе има главна камера од 64 MP, ултраширока од 12, телефото од 8(3х зум), макро од 5 и сензор за длабочина од 5 MP.

Samsung би можел да ја искористи камерата од 8 MP(3x зум) која ја има Galaxy S20 Fan Edition и да ја вгради во модулот за камери на моделот A71 кој веќе има 4 камери. Со тоа ќе се добие оптичка стабилизација на сликата.

Што се однесува на селфи камерата, се очекува еден сензор од 32 MP.

Samsung Galaxy A52 исто така ќе биде дел од новата генерација на уреди од серија А и ќе има 4 задни камери.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Eврокомесарот ја протна идејата да се поттурнат преговорите со Албанија

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Мобилни

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Read more

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Read more

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Read more

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе