Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Samsung пред неколку години го претстави моделот A9 кој беше првиот смартфон во светот со 4 задни камери, а јужнокорејската компанија наскоро ќе претстави уште еден новитет.

Шпекулациите се дека Samsung го подготвува моделот A72 кој ќе има 5 задни камери. Сепак, ова нема да биде првиот смартфон во светот со 5 камери бидејќи таа титула припаѓа на Nokia 9 PureView.

Овој модел ќе биде првиот смартфон на Samsung со 5 камери, а не треба да бидеме изненадени бидејќи Серија А често служи за „експериментирање“. Пример за тоа е Galaxy A80 кој е првиот и единствен мобилен на Samsung со flip up камера.

Samsung Galaxy A80

A72 ќе има главна камера од 64 MP, ултраширока од 12, телефото од 8(3х зум), макро од 5 и сензор за длабочина од 5 MP.

Samsung би можел да ја искористи камерата од 8 MP(3x зум) која ја има Galaxy S20 Fan Edition и да ја вгради во модулот за камери на моделот A71 кој веќе има 4 камери. Со тоа ќе се добие оптичка стабилизација на сликата.

Што се однесува на селфи камерата, се очекува еден сензор од 32 MP.

Samsung Galaxy A52 исто така ќе биде дел од новата генерација на уреди од серија А и ќе има 4 задни камери.

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Мобилни

Објавени нови фотографии за Huawei Mate 40 Pro

Read more

Samsung наскоро ќе претстави 3 модели од серијата Galaxy S

Read more

Само во една земја iPhone 12 мора да се продава со слушалки

Read more

Познати деталите за новиот Motorola Moto E7

Read more

Гик

Не ви се допаѓа новиот Facebook? Има начин како да го вратите стариот

Читај повеќе

Ова се најпродаваните конзоли на сите времиња: Која е вашата омилена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Елон Маск ја откри локацијата на првата база на Марс

Читај повеќе

Мистериозни хакери донираат украдени пари во хуманитарни цели

Читај повеќе

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Читај повеќе

Контроверзен експеримент на британските научници за побрз развој на COVID-19 вакцина

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во новиот паметен часовник Huawei Watch GT2 Pro

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да блокирате некого на TikTok?

Читај повеќе
  • filter

Победниците на Nikon Small World 2020

Читај повеќе