Samsung го претстави Galaxy A42 - најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа

Samsung го претстави смартфонот Galaxy A42 5G – најновиот уред од серијата А.

A42 е најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа и чини околу 455 долари или 385 евра.

Претходното, титулата најевтин смартфон припаѓаше на моделот A51 5G кој чини 500 долари.

Galaxy A42 има Snapdragon 750G процесор, 6,6 инчен OLED екран со селфи камера од 20 MP.

На задната страна се сместени 4 камери, широка од 48, ултраширока од 8, макро од 5 MP и сензор за длабочина од 5 MP. Го напојува батерија од 5.000 mAh.

Купувачите ќе може да бираат помеѓу црна, сива и бела боја.

Galaxy A42 е конкуренција на новиот OnePlus Nord.

Тагови
реклама

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Read more

Четири хороскопски знаци на кои мај им носи среќа во љубовта

Read more

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Read more

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Мобилни

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Read more

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Read more

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Read more

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе