Samsung го претстави Galaxy Tab S6

КОмпанијата Samsung официјално го претстави својот нов таблет Galaxy Tab S6.

Станува збор за таблет со Android оперативен систем, дизајниран за продуктивно работење и за забава. Tab S6 поддржуваа внесување податоци со S Pen пенкало што доаѓа во пакувањето и што може да се чува во склоп на опционалната тастатура што чини 179 долари. Кога е ставено во лежиштето, пенкалото се полни.

Продажбата ќе почне на 6 септември, а Tab S6 ќе чини 649 долари и ќе има 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

За верзијата со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија ќе биде потребно да се издвојат 729 долари. Од Samsung соопштија дека нешто подоцна ќе се појави и LTE верзија на таблетот.

Новиот таблет ќе го заземе самиот врв кога станува збор за понудата на Android таблет уреди на Samsung во која се вбројуваат Galaxy Tab A и Tab S5e. Компанијата има и посебна таблет линија со Windows 10 оперативен систем.

Уредот е со дебелина од 5,7 мм, а тежок е 420 грама. Има четири звучници долж работ, по два од секоја страна, Qualcomm Snapdragon 855 процесор и батерија од 7.040 mAh која трае до 15 часа.

Tab S6 доби 10,5-инчен OLED екран со резолуција од 2.560x1.600 пиксели во формат 16:10, а рабовите се малку потенки во споредба со Tab S4.

Сензорот за препознавање лица е заменет со оптички сензор за отпечаток од прст интегриран во екранот. На задната страница има две камери, едната со 13, другата со 15 мегапиксели.

Tab S6 користи оперативен систем Android 9 Pie со верзија 1,5 Samsung OneUI интерфејс.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Хардвер

Објавени првите фотографии за Samsung Galaxy Watch 3

Read more

Lenovo го претстави лаптопот Chromebook 3

Read more

Hublot произведе паметен часовник кој чини 5.800 долари

Read more

HP го претстави новиот лаптоп Omen 15 наменет за гејмери

Read more

Гик

  • play_arrow

10 финти поради кои се навлекуваме на видеоигри

Читај повеќе

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Читај повеќе

Бил Гејтс: Facebook е виновен за брзото ширење на коронавирусот

Читај повеќе

Јапонците направија паметна маска за лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа новиот Galaxy Note 20 Ultra?

Читај повеќе
  • filter

Објавени првите фотографии за Galaxy Z Flip 5G

Читај повеќе

Јапонија развива уред за комуникација меѓу луѓето и животните

Читај повеќе

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Читај повеќе

OnePlus ќе претстави серија со евтини смартфони под брендот Nord

Читај повеќе