Samsung го претстави Galaxy Tab S6

КОмпанијата Samsung официјално го претстави својот нов таблет Galaxy Tab S6.

Станува збор за таблет со Android оперативен систем, дизајниран за продуктивно работење и за забава. Tab S6 поддржуваа внесување податоци со S Pen пенкало што доаѓа во пакувањето и што може да се чува во склоп на опционалната тастатура што чини 179 долари. Кога е ставено во лежиштето, пенкалото се полни.

Продажбата ќе почне на 6 септември, а Tab S6 ќе чини 649 долари и ќе има 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија.

За верзијата со 8 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија ќе биде потребно да се издвојат 729 долари. Од Samsung соопштија дека нешто подоцна ќе се појави и LTE верзија на таблетот.

Новиот таблет ќе го заземе самиот врв кога станува збор за понудата на Android таблет уреди на Samsung во која се вбројуваат Galaxy Tab A и Tab S5e. Компанијата има и посебна таблет линија со Windows 10 оперативен систем.

Уредот е со дебелина од 5,7 мм, а тежок е 420 грама. Има четири звучници долж работ, по два од секоја страна, Qualcomm Snapdragon 855 процесор и батерија од 7.040 mAh која трае до 15 часа.

Tab S6 доби 10,5-инчен OLED екран со резолуција од 2.560x1.600 пиксели во формат 16:10, а рабовите се малку потенки во споредба со Tab S4.

Сензорот за препознавање лица е заменет со оптички сензор за отпечаток од прст интегриран во екранот. На задната страница има две камери, едната со 13, другата со 15 мегапиксели.

Tab S6 користи оперативен систем Android 9 Pie со верзија 1,5 Samsung OneUI интерфејс.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Филипче се сретна со сестрите од Инфективна, кои поднесоа барање за отказ

Read more

Хардвер

Apple ги претстави новиот iPad Air и паметниот часовник Apple Watch 6

Read more

Познат датумот кога Sony ќе ја претстави конзолата PlayStation 5

Read more

Новите паметни часовници на Fitbit го мерат нивото на стрес

Read more

Konami започна со производство на гејмерски компјутери

Read more

Гик

  • filter

Што сè ново ќе претстави Google вечерва, освен Pixel 5?

Читај повеќе

Блокиран Twitter профилот на унгарската Влада

Читај повеќе

Под површината на Марс се откриени солени езера

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата видеоигра „Assassin’s Creed Valhalla“

Читај повеќе

Тоалет вреден 23 милиони долари летна во вселената

Читај повеќе

Ова се просечните цени на телефони и најпопуларните производители

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да снимате подолги видеа на Instagram Reels?

Читај повеќе
  • filter

Откриени детали за новите Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro

Читај повеќе

Чао FarmVille: Омилената Facebook игра заминува во историјата

Читај повеќе