Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Компанијата Samsung го претстави својот нов 8 – инчен таблет со оперативен систем Android, а тоа е Galaxy Tab A.

Таблетот на продажните места ќе се најде од 1 ноември, а ќе чини 230 долари. Всушност, станува збор за подобрена верзија од моделот од 2015 година, чие име и го носи.

Негов ривал ќе биде поевтиниот таблет Amazon Fire HD 8, кој чини само 80 долари.

Таблетот Galaxy Tab A поседува Qualcomm Snapdragon 425 процесор, 2 GB RAM, 32 GB интерна меморија, екран со резолуција од 1.280x800 пиксели, батерија која трае 14 часа, microSD слот за мемориска картичка до 256 GB.

Уредот користи оперативен систем Android Nougat, а достапен е и во црна и во сива боја.

Предната камера е со 5, а задната со 8 мегапиксели.

 

реклама

Ја избричи брадата по 10 години и ја шокираше сопругата

Read more

Девет милиони лајкови за новиот имиџ на Роналдо

Read more

На кои плажи во Бугарија ќе добиете бесплатни лежалки и чадори за сонце летово?

Read more

Хороскопски знаци во кои се родени мажите со најтежок карактер

Read more

Технологија

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Read more
Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Read more
Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Read more
Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе