Samsung го реши проблемот, Galaxy Fold е подготвен за продажба

Смартфонот на компанијата Samsung наречен Galaxy Fold е подготвен за продажба, откако беше решен проблемот со неговиот свитлив и склоплив екран.

Продажбата на Galaxy Fold требаше да почне во април, но беше одложена бидејќи имаше проблем со екранот. Следеа подобрувања на уредот вреден 2.000 долари што ќе биде достапен само на одбрани пазари.

Компанијата планираше да го лансира смартфонот со екран на преклоп пред ривалите, а сега е познато дека тоа ќе се случи во септември.

„Samsung го искористи ова време да го процени дизајнот на производот, да ги направи неопходните подобруваа и да спроведе ригорозни тестови“, соопшти јужнокорејската компанија.

Подобрувањата вклучуваат продолжување на заштитниот слој за да биде јасно дека не смее да се отстранува. Едно објаснување за настанатите проблеми беше дека некои корисници ја отстранија фолијата мислејќи дека се работи за стандарден заштитен слој што вообичаено се трга по купувањето на телефонот.

Овој проблем предизвика мало кочење на плановите на Samsung, компанија која се соочува со ривали во полето на иновацијата, во кои спаѓа и кинески Huawei кој исто така го одложи лансирањето на својот свитлив смартфон за да направи повеќе тестирања.

Xiaomi годинава го претстави прототипот за склоплив свитлив смартфон што се трансформира во таблет.

реклама

Мобилни

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Read more

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Read more

Realme го претстави евтиниот смартфон C17 со одлична батерија

Read more

Xiaomi го најави новиот модел Mi 10T Pro за европскиот пазар

Read more

Гик

  • play_arrow

Колку брзо луѓето еволуираат?

Читај повеќе
  • filter

Познат датумот кога ќе биде претставен долгоочекуваниот OnePlus 8T

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги „замаглите“ лицата во видеата на YouTube?

Читај повеќе

Барајќи лек за коронавирусот, најдоа потенцијална терапија за канцер

Читај повеќе
  • filter

Apple подготвува изненадување за купувачите: Наскоро пристигнува iPhone 12 mini

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку ќе ја чини НАСА испраќањето на првата жена на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто се намалува мразот во Северен Леден Океан?

Читај повеќе

Решена мистеријата за смртта на 330 слонови во Боцвана

Читај повеќе
  • play_arrow

Познато дали видеоигрите за PS3 ќе бидат достапни за PlayStation 5

Читај повеќе