Samsung официјално ја претстави серијата S20, моделот Ultra има камера од 108 МP

Чекањето заврши, технолошкиот гигант Samsung конечно ја претстави серијата Galaxy S20 која сите ја чекавме со нетрпение.

На настанот Unpacked во Сан Франциско се претставени новите смартфони на Samsung.

Како што се шпекулираше, новиот назив на Samsung e S20, наместо S11. Јужнокорејската компанија ги претстави трите модели: стандардниот S20, поголемиот S20 Plus и моќниот S20 Ultra.

Сите три поддржуваат 5G мрежа.

Стандардниот Galaxy S20 има 6,2-инчен Super AMOLED Infinity-0 екран WQHD+ резолуција (3.200х1.400 пиксели, 563 ppi) и формат 20:9, широка камера од 12 MP, телефото камера од 64 и ултраширока камера од 12 MP. Уредот може да снима и видео во 8K формат.

Камерата поддржува 3х оптички и 30х дигитален зум кој од Samsung го нарекуваат Space Zoom. Исто така, опциите Ultra Bright Night овозможува да се направат фантастични фотографии и во ноќ. Селфи камерата има 10 MP.

Го напојува издржлива батерија од 4.000 mAh и процесор Exynos 990. Поседува 12 GB RAM, 128 GB интерна меморија, а поддржува мемориска картичка до 1TB.

Уредот е отпорен на вода и прашина по IP68 стандардот и користи оперативен систем  Android 10.

За разлика од стандардниот модел, Galaxy S20 Plus има 6,7-инчен екран, поголема батерија од 4.500 мAh, додатна ToF камера на задната страна и неверојатна интерна меморија од 512 GB.

На врвот на понудата е моќниот Galaxy S20 Ultra со 6,9-инчен Infinity-o Dynamic Super AMOLED екран, 12 GB RAM и 128 GB интерна меморија, односно 14 GB RAM и 512 GB интерна меморија.

Уредот доби батерија од 5.000 mAh која е супериорна во однос на другите модели.

Она што е исклучително важно е тоа што моделот Ultra има револуционерни камери, главната широка камера има 108 MP. Телефото камерата има 48 MP, ултрашироката камера има 12 плус ToF камера.

Моделот Ultra може да снима 8К видео, а има 10х оптички и 100х дигитален зум. Напред е фантастичната широка предна камера од 40 MP со која може да се снима 4К видео.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more

Како ќе изгледа првиот смартфон на преклоп на Oppo?

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе