Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Новата функција делува како одлично решение за непријатни ситуации, бидејќи ви овозможува да ги заклучите податоците на телефонот.

Samsung воведува нова интересна функција наречена Repair Mode. Веројатно барем еднаш сте се нашле во ситуација кога сте морале да го дадете телефонот на поправка, полн со ваши фотографии, пораки и други лични податоци, а не можете да направите ништо за да ги заштитите вашите податоци од сервисерот.

Се случило протекување на податоци од телефоните кои биле на сервис, па новата функција која ја најави Samsung звучи како одлично решение за вакви ситуации бидејќи овозможува заклучување на податоците, но не и на самиот телефон.

Кога ќе го дадете телефонот на поправка, нема да го оставите уредот заклучен, бидејќи сервисерите не можат да го тестираат ако сè е заклучено. Во режимот за поправка, сервисните техничари имаат ограничен пристап до уредот - тие можат да го тестираат уредот, но ќе ги гледаат само стандардните апликации и тоа без податоци. Откако ќе ви биде вратен уредот, можете да го оневозможите режимот за поправка и да ги вратите сите ваши податоци.

Новата функција, која Samsung ја најави во соопштение за печатот на корејски јазик, доаѓа прво на телефоните Galaxy S21 и само во Јужна Кореја.

Како што е објаснето, функцијата може да се вклучи во делот Battery and Device Care од поставките. Откако ќе го направите ова, телефонот ќе се рестартира во режим на поправка и вашите профили, фотографии и пораки ќе бидат скриени. Сервисниот техничар или кој било друг што ќе го добие вашиот телефон ќе може да пристапи само до апликациите што се стандардно инсталирани. Само вие ќе можете да го исклучите режимот за поправка со поминување низ процесот на автентикација.

Samsung не објасни точно како функционира оваа опција, но Android има голем број функции кои би го направиле релативно едноставно спроведувањето на ваква функција.

Јужнокорејската компанија не прецизираше дали и кога Repair Mode ќе пристигне во други региони, ниту пак кои модели на телефони ќе ја поддржуваат оваа функција.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп: Кого го очекува љубовна криза, а кој ќе заработи пари?

Read more

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Read more

Каде беше досега Џек Ма?

Read more

Ирина Шајк, поздрав од одмор

Read more

Мобилни

Што да направите ако го изгубите или ви го украдат телефонот?

Read more

Колку би можело да чини iPhone 15?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Apple подготвува промена за iPhone 15 Pro од која многумина стравуваат

Read more
 

Гик

  • filter

Oткриени повеќе од 2.000 мумифицирани глави на овни во чест на најмоќниот фараон

Читај повеќе

Ватикан ѝ врати на Грција делови од Партенон стари повеќе од 2.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Electric Dream - графиката никогаш не изгледала толку реално

Читај повеќе

Нови изуми носат нови ветришта: Ќе можеме ли да ја одложиме смртта со помош на технологијата?

Читај повеќе

Бил Гејтс загрижен за вештачката интелигенција

Читај повеќе

Руска компанија претстави конкурент на ChatGPT

Читај повеќе

Sparky е првото ВИ роботско куче со мускулно-скелетни екстремитети

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен астероид денеска ќе помине многу блиску до Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Relativity Space лансираше 3D печатена ракета, но не стигна во орбитата

Читај повеќе