Сан Марино ќе биде првата целосно вакцинирана европска земја

Оваа мала европска земја е на прагот целото свое население веќе да го имунизира откако руската вакцина пристигна завчера.

Сан Марино не е ниту во НАТО, ниту во Европската Унија. Затоа, Сан Марино нема никакви политички надмудрувања, реваншизми и тактизирања. Откако во февруари почна вакцинација со вакцината на Pfizer/BioNTech со која веќе половина од населението кое брои 33.600 жители до завчера се извакцинира (вкупно 13.832 жители), оваа енклава продолжува до 100% со новите количини од Спутник V.

За децата под 16 години вакцината ќе продолжи да се одвива со преостантите количини од Pfizer/BioNTech, додека сите останати продолжуваат со Спутник V.

Властите на Сан Марино одлучија да не чекаат ФДА и ЕМА да ја одобрат руската ванкцина, туку што побрзо да го заштитат сопственото население кое е силно погодено од вирусот. Досега се заразија вкупно 4.932 жители од кои 85 починаа со што малата држава е трета во свет според стапката на смртност (2,501 индекс) од почетокот на пандемијата, зад Гибралтар (2,791) и Чешка (2,575). За потсетување, Северна Ммаедонија е 9-та со индекс од 1,972, колку што има и Словенија.

Со оглед на малиот број ан населениот, иако Сан Марино доцна ја почна вакцинацијата, на повидок е таа да стане првата европска земја со целосна имунизација од COVID-19.

реклама

За да ја задоволи сопругата, Србин направи куќа која се врти

Read more

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Read more

Петар Грашо и Данијела Мартиновиќ раскинаа по 24 години врска

Read more

Работи што ги прави секој маж кој искрено ве сака

Read more

Свет

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Read more

САД се заканува: Ќе ѝ одговориме на Русија за секоја агресивна постапка

Read more

Фармацевтските здруженија се против укинувањето на патентите за вакцините

Read more

Moderna: Трета доза од вакцината штити од бразилскиот и јужноафриканскиот сој

Read more
 

Вести

Германија ја дозволи вакцината на AstraZeneca за сите возрасти

Читај повеќе

Вработена во општина Гази Баба пријавила обид за напад од колега-советник

Читај повеќе

Објавена новата историска книга од проф. д-р Стефан Влахов - Мицов

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: позитивни 12,18% од тестираните, 26 починати

Читај повеќе
  • filter

Масовен протест во Атина, Ципрас и Варуфакис заедно со демонстрантите

Читај повеќе

„Волшебниот Моцарт“ за старт на серијалот „Мајски концерти“ на Националната опера и балет

Читај повеќе

Како да го забрзате растот на Вашиот мал бизнис со минимален влог?

Читај повеќе

Г7 повика на отпочнување на преговорите за членство Северна Македонија и Албанија во ЕУ

Читај повеќе

Заев за средбата Пендаровски-Мицкоски: Поборник сум за дијалог, од средбата нема зијан, само добивка

Читај повеќе