Сандерс победи на изборите за претседателски кандидат во Невада

Вашингтон, 23 февруари 2020 (МИА) – Во Невада вчера се гласаше на партиски собранија за избор на претседателски кандидат на Демократската партија и според повеќе од 20 отсто од преброените гласови победник е сенаторот од Вермонт Берни Сандерс со освоени 46 отсто од гласовите.

Со оваа победа тој ја потврди улогата на фаворит во трката за номинација претседателски кандидат кој на изборите во ноември ќе му се спротистави на актуелниот претседател Доналд Трамп.

На второ место е е поранешниот потпретседател Џо Бајден со 24 отсто освоени гласови, додека на трето е поранешниот градоначалник на Саут Бенд, Пит Бутиџиџ со 14 отсто од освоените гласови.

Овие избори се трети по ред, по партиските собранија во Ајова и примарните во Њу Хемпшир.

За разлика од овие две сојузни држави, каде претежни живее бело население, во Навада околу 50 отсто он населението е бело, а другата половина се Афроамериканци, Латиноамериканци и население со азиско потекло.

Сандерс, прокламиран демократски социјалист, апелира токму кон овие малцински групи, и претежно кон новите генерации Американци.

-Во Невада собравме коалиција од повеќе генерации и раси која не само што ќе победи овде туку ќе ја преплави и земјата, порача синоќа Сандерс на митинг во Сан Антонио, Тексас.

Според најновата анкета на Wal Street Journal и NBC News, Сандерс е лидер и на национално ниво, уште четири кандидати се борат за второто место. За Џо Бајден, Мајкл Блумберг (тој не учествува на партиските собранија во Невада) и за Елизбет Ворен спремни се да гласаат по околу 14 отсто од демократите во Невада, 13 отсто од гласачите претпочитаат да гласаат за Пит Бутиџиџ, додека 7 отсто се за Ејми Клобучар.

Следната станица на демократските избори е Јужна Каролина, каде во сабота ќе се гласа за избор на претседателски кандидат.

Потоа на 3 март ќе се гласа во вкупно 14 сојузни држави како Калифорнија, Тексас или Колорадо, и многумина од кандидатите кои се борат со Сандерс, како њујоршкиот милијардер Мајкл Блумберг, сенаторката од Масачусетс, Елизабет Ворен и Бајден, се надеваат на пресврт за време на таканаречениот „супервторник“. Тогаш се добива најголем број на делегати за партиската конвенција во јули кога се номинира претседатескит кандидат.

Сандрес засега има освоени најмногу делегати, вкупно 34, Бутиџиџ има 23, додека Ворен е со осум освоени делегати. Сенаторката Ејму Клобучар има седум а Бајден има вкупно шест. За добивање на номинацијата потребни се 1.991 делегат.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Од другата страна на протестите: Моќни фотографии што мејнстрим медиумите не ги објавуваат

Read more

Третина од заболените без никакви симптоми

Read more

Свет

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Read more

Криза за гориво во корона-криза, не може да се транспортираат мртвите

Read more

Вести

Русија покани војници од 19 земји на парадата на победата на Црвениот плоштад

Читај повеќе

Црна Гора прогласи крај на епидемијата на COVID-19

Читај повеќе

Спасовски: Нема потреба од нова вонредна состојба, изборите се на 5 јули

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

12 патници со коронавирус во авион од Доха за Атина, во карантин 91 лице

Читај повеќе

Коригиран бројот на заболени: Вкупно 76, од нив 52 се од Скопје

Читај повеќе

Дополнета владината Уредба за јавен превоз на патници

Читај повеќе

Како да се заштитите од COVID-19 на работното место?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ардерн ги поддржа протестите за солидарност со случајот на Џорџ Флојд

Читај повеќе