Санта мраз поголема од Њујорк се одвои од Антарктикот

Огромна санта мраз се одвои од вечниот мраз на снежниот континент, како последица на глобалното затоплување.

Климатските промени и натаму продолжуваат негативно да влијаат врз планетава. Просечното зголемување на температурата на Земјата прави вечниот мраз полека да се топи, а тоа често се случува и преку одвојување на санти мраз.

Последната ваква лоша вест доаѓа од научниците на Британската мисија на Антарктикот кои пријавија дека пукнатината која пред десетина години се појавила на глечерот кај Веделовото Море сега резултирала со целосно одвојување на огромна санта мраз.

Сантата мраз е масивна, по површина е поголема од Њујорк кој има 1.212,60 километри квадратни.

Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Чек дис аут

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што се случува ако ги изгуглате ликовите од „Friends“?

Read more

Лажни ковид-пасоши се продаваат преку интернет по поволни цени

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе