КОПА ЛИБЕРТАДОРЕС 2020

Сантус ја среди Бока за бразилско финале во јужноамериканската ЛШ

Филип Здравески
/ 14.01.2021 / 13:29

Нема да има бразилско-аргентинска пресметка и во финалето од Копа Либертадорес откако по Палмејрас, ноќеска и Сантус стигна до финалето.

Откако одиграа без голови на првиот натпревар во Буенос Аирес, сега на својот „Урбану Калдејра“ стадион тимот на Сантус на убедлив начин го завери пласманот во големото финале.

Во 16. минута Питука ја начна мрежата на Бока Жуниорс, а по пазуазата следуваа два брзи гола за само две минути. Во 49-тата венецуелскиот репрезентативец Јеферсон Сотелдо го дуплираше водството, а две минути подоцна Лукас Брага ја запечати судбината на немоќните Аргентинци.

Потоа во 56. минута за да биде сѐ јасно Франк Фабра беше исклучен и гостите останаа со десет играчи, а Сантус без проблеми го затвори натпреварот.

Remote video URL

Во првото полуфинале играно ден порано Ривер Плејт победи со 2:0 на гостувањето кај Палмејрас во Саун Пауло, но тоа беше недоволно бидејќи Бразилците победија со високи 3:0 на првиот натпревар во Аргентина. Парагваецот Роберт Ројас во 29-тата и Колумбиецот Рафаел Боре во 44-тата најавија пресврт, кој Ривер после паузата сепак не успеа да го направи.

Remote video URL

Големото финале, во кое ќе се сретнат Палмејрас и Сантус, е закажано за 30-ти овој месец на легендарниот „Маракана“ стадион во Рио де Жанеиро. Ќе се игра без публика со почеток во 21:00 часот по македонско време, или 17:00 по локално.

Сантус на овој пехар чека од 2011 кога и последен пат стигна до финале, додека Палмејрас чека дури од 1999 година, а една година подоцна играпе финале, но загуби.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Фудбал

Озил потпиша за Фенербахче, ќе заработува 5 пати помалку

Read more

Даниел Агер приведен на протестите во Москва

Read more

Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Read more

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Read more
 

Спорт

Озил потпиша за Фенербахче, ќе заработува 5 пати помалку

Читај повеќе

Даниел Агер приведен на протестите во Москва

Читај повеќе
  • play_arrow

Брестовац: Одевме на победа, но пласманот не нѐ интересираше

Читај повеќе

Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Читај повеќе

Хабиб порача: Се подготвувам за фудбалско деби

Читај повеќе

Мурињо: Бејл мора да си ја заслужи минутажата

Читај повеќе

Челси го отпушти Лампард, дали доаѓа Тухел?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои уште активно играат

Читај повеќе
  • play_arrow

Поразениот Мекгрегор сака повторно да се бори со Поарје

Читај повеќе