Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Maкедонската актерка Сара Климоска е дел од десетте добитници на наградата „Ѕвезди во подем“ (Shooting Stars) која платформата Европска филмска промоција (EFP) секоја година ја доделува на најталентираните европски актери.

Ѕвездата на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се најде меѓу 10-те млади актери кои ќе ја добијат наградата на манифестацијата што ќе се одржи од 23 до 25 февруари, пред 71. издание на Берлинале, годинава во дигитален формат.

„Иако годинава, за жал, нема да можеме да се сретнеме лично, ве покануваме да се придружите, да ги откриете и да ги славите најдобрите европски актерски таленти во подем, а ќе останеме дома, на безбедно. Тоа е мотото на годинашната дигитална програма на European Shooting Stars“, рече, меѓу другото, Соња Хајнен, управна директорка на EFP.

„Изведбата на наградената актерка Сара Климоска од Северна Македонија е откритие во вистинска смисла на зборот, со емотивна длабочина која ги надминува нејзините години, прекрасно прикажана во филмското деби на Игор Алексов ‘Лена и Владимир’ кое ќе биде прикажано оваа година“, стои во образложението од EFP.

Изборот на десетте актери и актерки од исклучителниот збир на номинирани од цела Европа не беше лесна задача за годинашното жири што се состои од американската кастинг директорка Касандра Хан, косовската режисерка Антонета Кастрати и данскиот продуцент Рене Езра.

Покрај Климоска, европски Ѕвездеиво подем оваа година се: Сеиди Харла од Финска, Николас Мауру од Франција, Албрехт Шуч од Германија, Наташа Сорк од Унгарија, Фион О Ши од Ирска, Жигиманте Елена Јакштаите од Литванија, Мартин Лакмејер од Холандија, Алба Батиста од Португалија и Густав Линд.

Shooting Stars е најстарата и најпрестижна иницијатива за промоција на европски таленти на меѓународниот филмски пазар. Од Македонија, оваа награда досега ја добиле Лабина Митевска во 2009, Наташа Петровиќ во 2011 и Благој Веселинов во 2019.

Сара е родена на 27 јули 1994 година во Струга, а нејзината филмографија изгледа вака:

реклама

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Програмер има уште две шанси да ја погоди лозинката за сметка со 240 милиони долари

Read more

Филм & ТВ

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Read more

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе