Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Maкедонската актерка Сара Климоска е дел од десетте добитници на наградата „Ѕвезди во подем“ (Shooting Stars) која платформата Европска филмска промоција (EFP) секоја година ја доделува на најталентираните европски актери.

Ѕвездата на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски се најде меѓу 10-те млади актери кои ќе ја добијат наградата на манифестацијата што ќе се одржи од 23 до 25 февруари, пред 71. издание на Берлинале, годинава во дигитален формат.

„Иако годинава, за жал, нема да можеме да се сретнеме лично, ве покануваме да се придружите, да ги откриете и да ги славите најдобрите европски актерски таленти во подем, а ќе останеме дома, на безбедно. Тоа е мотото на годинашната дигитална програма на European Shooting Stars“, рече, меѓу другото, Соња Хајнен, управна директорка на EFP.

„Изведбата на наградената актерка Сара Климоска од Северна Македонија е откритие во вистинска смисла на зборот, со емотивна длабочина која ги надминува нејзините години, прекрасно прикажана во филмското деби на Игор Алексов ‘Лена и Владимир’ кое ќе биде прикажано оваа година“, стои во образложението од EFP.

Изборот на десетте актери и актерки од исклучителниот збир на номинирани од цела Европа не беше лесна задача за годинашното жири што се состои од американската кастинг директорка Касандра Хан, косовската режисерка Антонета Кастрати и данскиот продуцент Рене Езра.

Покрај Климоска, европски Ѕвездеиво подем оваа година се: Сеиди Харла од Финска, Николас Мауру од Франција, Албрехт Шуч од Германија, Наташа Сорк од Унгарија, Фион О Ши од Ирска, Жигиманте Елена Јакштаите од Литванија, Мартин Лакмејер од Холандија, Алба Батиста од Португалија и Густав Линд.

Shooting Stars е најстарата и најпрестижна иницијатива за промоција на европски таленти на меѓународниот филмски пазар. Од Македонија, оваа награда досега ја добиле Лабина Митевска во 2009, Наташа Петровиќ во 2011 и Благој Веселинов во 2019.

Сара е родена на 27 јули 1994 година во Струга, а нејзината филмографија изгледа вака:

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Пожарот кај Кочани локализиран и ставен под контрола

Read more

Поради неисплатени плати работник во Германија сруши половина зграда

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Филм & ТВ

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Read more

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Read more

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Read more

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за последната сезона на „La Casa de Papel“

Читај повеќе
  • filter

1 август 1981, со спотот за Video Killed The Radio Star почна да работи MTV

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум (29.7.-4.8.2021)

Читај повеќе
  • play_arrow

Лејди Гага во главната улога во филмот „House of Gucci“

Читај повеќе

Британскиот X Factor откажан по 17 години емитување

Читај повеќе
  • play_arrow

Вил Смит го глуми таткото на сестрите Вилијамс во инспиративен филм за тенисерките

Читај повеќе
  • play_arrow

Скарлет Јохансон го тужи Disney поради филмот „Black Widow“

Читај повеќе

Мајкл Б. Џордан откри дали тој е новиот Супермен

Читај повеќе
  • play_arrow

Оскар Ајзак е мистериозен коцкар во трејлерот за „The Card Counter“

Читај повеќе