Сардинска фокача со домати - идеална за појадок

Оваа пита е едноставна за подготовка, а типична е по тоа што се прави со зрели домати.

Фокачата со домати, чие оригинално име е са костеда, е многу сочна, а потекнува од островот Сардинија, кој ѝ припаѓа на Италија.

Потребни состојки:
 • 600 гр зрели домати
 • 2 лажици масло (плус за подмачкување)
 • 1 кромид
 • 1 чешне лук
 • неколку листови босилек
 • 350 гр брашно
 • 7 гр квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка оригано
 • ½ лажичка шеќер
Подготовка:

Прво исечкајте ги кромидот и лукот и ставете ги во поголем сад. Доматите исечкајте ги на мали парчиња и одделно соберете ја водата од доматите во помал сад. Додадете ги доматите во сад и додадете го сечканиот босилок, ориганото, солта, маслото и брашното.

Квасецот издробете го во водата од доматите, додадете шеќер и измешајте. Додадете квасец и замесете со раце, ќе добиете многу лепливо тесто. Ставете целофан и оставете го да стаса најмалку 2 часа. Плехот подмачкајте го со масло, со шпатула размачкајте го тестото, прелијте го со масло и печете на 190 степени од 45 до 50 минути.

Remote video URL
реклама

Рецепти

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Read more

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Read more

Сицилијанска паста со леблебии, ореви и рукола

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
 • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе