Сари: Ако работата ми зависи од финалето, отпуштете ме уште сега

Во пресрет на финалето од Лига Европа помеѓу Челзи и Арсенал, тренерот на лондонските „сини“, Маурицио Сари, е поврзуван со неколку италијански тимови бидејќи на Островот се шпекулира дека тој наскоро ќе биде отпуштен. На овие гласини, тој имаше интересен одговор кој можеби нема да им се допадне на навивачите на Челзи.

Италијанецот на почетокот на оваа сезона потпиша двегодишен договор со Челзи, но само 10 месеци од почетокот на договорот тој се наоѓа пред излезните врати од Стемфорд Бриџ.

Сари е поврзуван со Јувентус и Рома – два италијански клуба кои неодамна останаа без тренери, но тој тврди дека останува фокусиран на Челзи и нема намера да преговара со друг клуб освен ако не биде отпуштен. На денешната прес-конференција беа изнесени неколку претпоставки, меѓу кои и онаа дека неговиот ангажман во Лондон би можел да заврши доколку не го освои трофејот од Лига Европа.

„Ако иднината во клубот ми зависи од финалето, тогаш подобро е да бидам отпуштен уште веднаш во овој момент. Десет месеци работа и кариерата треба да ми зависи од само 90 минути? Тоа не е фер, не е правилно“, изјави Сари.

Иако на моменти изгледаше како да е на раб на отпуштање, Сари сепак имаше пристојна сезона на клупата на Челзи. Неговиот клуб заврши на третото место во Премиер лигата, загуби во финалето од Карабао купот, а сега има шанса да ја заврши сезоната со титула во финалето од Лига Европа, во кое игра против градскиот ривал Арсенал.

реклама

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Било каква чкртаница и гласачкото ливче е неважечко

Read more

Фудбал

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Read more

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Read more

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Read more

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе