Сари: Ако работата ми зависи од финалето, отпуштете ме уште сега

Во пресрет на финалето од Лига Европа помеѓу Челзи и Арсенал, тренерот на лондонските „сини“, Маурицио Сари, е поврзуван со неколку италијански тимови бидејќи на Островот се шпекулира дека тој наскоро ќе биде отпуштен. На овие гласини, тој имаше интересен одговор кој можеби нема да им се допадне на навивачите на Челзи.

Италијанецот на почетокот на оваа сезона потпиша двегодишен договор со Челзи, но само 10 месеци од почетокот на договорот тој се наоѓа пред излезните врати од Стемфорд Бриџ.

Сари е поврзуван со Јувентус и Рома – два италијански клуба кои неодамна останаа без тренери, но тој тврди дека останува фокусиран на Челзи и нема намера да преговара со друг клуб освен ако не биде отпуштен. На денешната прес-конференција беа изнесени неколку претпоставки, меѓу кои и онаа дека неговиот ангажман во Лондон би можел да заврши доколку не го освои трофејот од Лига Европа.

„Ако иднината во клубот ми зависи од финалето, тогаш подобро е да бидам отпуштен уште веднаш во овој момент. Десет месеци работа и кариерата треба да ми зависи од само 90 минути? Тоа не е фер, не е правилно“, изјави Сари.

Иако на моменти изгледаше како да е на раб на отпуштање, Сари сепак имаше пристојна сезона на клупата на Челзи. Неговиот клуб заврши на третото место во Премиер лигата, загуби во финалето од Карабао купот, а сега има шанса да ја заврши сезоната со титула во финалето од Лига Европа, во кое игра против градскиот ривал Арсенал.

реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Read more

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Read more

Фудбал

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Read more

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Read more

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Read more

Видал: Интер докажа дека има квалитет за Скудетото

Read more
 

Спорт

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Читај повеќе

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Читај повеќе

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Читај повеќе

Леонардо: Големи играчи како Меси секогаш ќе бидат желби на ПСЖ

Читај повеќе

Работнички го откажа настапот на АБА 2 турнирот во Бања Лука

Читај повеќе

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Читај повеќе
  • play_arrow

Видал: Интер докажа дека има квалитет за Скудетото

Читај повеќе

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Кјелини: Бевме инфериорни, Интер ја заслужи победата

Читај повеќе