Сари ќе остане во Лацио, но бара сериозни засилувања

Маурицио Сари донесол одлука да остане во Лацио до 2025 година, но очекува клубот да почне сериозно да инвестира во играчкиот кадар.

Познатиот италијански новинар Алфредо Педула откри дека поранешниот тренер на Наполи, Јуве и Челси постигнал договор со клупскиот претседател Клаудио Лотито за продолжување на соработката, но под еден услов: клубот да инвестира во играчкиот кадар.

Проектот на Сари во Лацио почна летоска, но на стратегот му стана јасно дека со сегашниот играчки кадар, Лацио е неконкурентен во Серија А и не може да се носи со водечките клубови. На состанокот со сопственикот Лотито и директорот Игли Таре, Сари рекол дека ќе ја продолжи соработката само доколку решат да инвестираат за тимот да биде конкурентен.

Сари дури им им побарал засилувања на одредени позиции и тоа голман, лев бек, средина и партнер во нападот за Чиро Имобиле. Но, проблемот е што за да купува, Лацио мора да продава.

Најболната точка во тимот е левата дефанзивна латерала каде Сари покрива со десноноги играчи како Елсеид Хисај и Адам Марушиќ.

Првиот кој може да си замине уште во јануари е Косоварот Ведат Муриќи, кој ја игра втората сезона во клубот, но не се снаоѓа. Лани на 27 натпревари во Серија А постигна само 1 гол, а сезонава сѐ уште не ја затресол противничакта мрежа.

Освен Муриќи, се очекува да си заминат и Денис Вавро, Џони и Џордан Лукаку.

Се очекува Сари да потпише нов договор до јуни 2025 година, а втората варијанта е до јуни 2024 со опција за плус една година.

реклама

Месечен хороскоп за април: Три знака ќе имаат животен пресврт

Read more

Том Хенкс со години се бори со тешка болест која ја добил поради улога

Read more

Зошто Германија и Јапонија сериозно се вооружуваат?

Read more

Пресврт - iOS 17 ги носи најбараните функции на iPhone

Read more

Фудбал

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Read more

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Read more

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Read more

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

7 земји од кои се очекува да имаат поквалитетен фудбал

Читај повеќе

Бразилски фудбалер ја пробал исхраната на Роналдо: Мислев дека ќе умрам

Читај повеќе

Статистиката е против него: Ребиќ го напушта Милан?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меси доби статуа од КОНМЕБОЛ, ќе стои до оние на Пеле и Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Рикардо возеше Ф1 болид во австралиска оф-роуд авантура

Читај повеќе

Тотенхем за 10 години платил 62,5 милиони евра отштета за отпуштени тренери

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ ги уништи 76ерс и потврди доминација незабележана 50 години

Читај повеќе

Шефот на Ла Лига: Се смеев од срце кога Баерн го елиминираше ПСЖ

Читај повеќе

Македонските фудбалери ја победија репрезентацијата на Фарски Острови

Читај повеќе