Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Б.С.Б.
/ 28.01.2022 / 11:21

Со месеци растат тензиите меѓу Украина и Русија, откако Кремљ почна да собира војници во близина на украинската граница.

Светските медиуми објавија сателитски снимки на кои се гледаат руски трупи и опрема. Русија досега негира каква било можност за инвазија, но според тоа што може да се види од снимките се бројни трупи во базите кои ја опкружуваат северната, источната и јужната граница на Украина.

Од американската компанија Maxar Technologies наведоа дека во текот на овој и на изминатиот месец се забележале снимки со висока резолуција на кои се гледаат низа нови распоредувања на Крим, како и во неколку подрачја за обука во западна Русија, по периферијата на украинската граница.

На 35 километри од границата се наоѓа воен магацин во кој се сместени околу 20.000 руски војници. Наводно, во близина на границата на Украина се сместени околу 100.000 руски војници опремени со различно вооружување, тенкови и силни воздушни сили.

Remote video URL

Според украинска проценка што ја пренесе CNN, се вели дека таму има околу 106.000 војници и 21.000 припадници на морнарицата и воздушните сили.

Неколку илјади војници се наоѓаат во Белорусија на заедничка воена вежба, а главниот град на Украина, Киев, е оддалечен само 150 километри.

Во поморските вежби на Русија учествуваат 140 бродови, 60 авиони и 10.000 луѓе.

Remote video URL
реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

По разделбата со Лиса Бонет, Џејсон Момоа во врска со 10 години помлада колешка

Read more

Свет

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Read more

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе