Саудиска Арабија догодина ќе испрати астронаутка во вселената

Саудиска Арабија објави дека следната година ќе ја испрати својата прва жена астронаут во вселената како дел од амбициозната вселенска програма, јави DPA.

Саудиската вселенска комисија во четвртокот започна програма за астронаути за обука на саудиските граѓани за краткорочни и долгорочни летови во вселената, објави Саудиската прес агенција.

Првиот лет е планиран за 2023 година и ќе носи двајца саудиски астронаути – маж и жена – во орбитата. Повеќе детали сѐ уште не се соопштени.

Во наредните месеци се очекува да биде објавена национална вселенска стратегија.

„Испраќањето на првата Саудијка во вселената ќе биде историски настан“, се вели во соопштението на саудиската агенција.

реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Вести

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Read more

Маск почна со вградување чипови во мозок, се бараат доброволци

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Читај повеќе

Facebook го смени логото, ја забележувате ли разликата?

Читај повеќе

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Читај повеќе
  • filter

Археолог случајно ја откри најстарата дрвена градба, направена пред 500.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Во САД се отвора првата фабрика за производство на хуманоидни роботи

Читај повеќе