Саудиска Арабија ги укина посебните влезови за мажи и жени во ресторан

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мораат да имаат одвоени влезови за мажи и за жени, соопшти Министерството за локален развој и рурални прашања во таа земја, пренесува Reuters.

Портпаролот на Министерството изјави дека новите прописи не се задолжителни, што значи дека рестораните можат да ги задржат посебните влезови ако сопствениците тоа го сакаат. Тој не објасни дали ќе биде укинат системот на раздвоен распоред на седење на мажи и на жени. Претходно, сите ресторани во Саудиска Арабија мораа да имаат одвоени влезови за мажи и за жени.

Според строгите прописи на таа земја, мажите и жените кои не се во роднинска врска не смеат да бидат заедно на јавни места, а за почитување на тие правила е задолжена верска полиција.

Принцот Мухамед бин Салман почна да воведува реформи во Саудиска Арабија и ублажи некои рестрикции во земјата, меѓу нив и забраната за жените да возат автомобили. Сегрегацијата на јавни места во изминатите година дена е намалена, па во кафулињата, рестораните и центрите за конференција тоа правило не се применува толку строго.

Саудиска Арабија полека го напушта и строгиот систем според кој жените за сите важни одлуки мораат да имаат дозвола од мажите.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Чек дис аут

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Што ќе се случи ако се туширате со ладна вода секој ден, цел месец?

Read more

Фејл компилација: Сакаш да направиме селфи?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе