Саудиска Арабија ги укина посебните влезови за мажи и жени во ресторан

Рестораните во Саудиска Арабија повеќе нема да мораат да имаат одвоени влезови за мажи и за жени, соопшти Министерството за локален развој и рурални прашања во таа земја, пренесува Reuters.

Портпаролот на Министерството изјави дека новите прописи не се задолжителни, што значи дека рестораните можат да ги задржат посебните влезови ако сопствениците тоа го сакаат. Тој не објасни дали ќе биде укинат системот на раздвоен распоред на седење на мажи и на жени. Претходно, сите ресторани во Саудиска Арабија мораа да имаат одвоени влезови за мажи и за жени.

Според строгите прописи на таа земја, мажите и жените кои не се во роднинска врска не смеат да бидат заедно на јавни места, а за почитување на тие правила е задолжена верска полиција.

Принцот Мухамед бин Салман почна да воведува реформи во Саудиска Арабија и ублажи некои рестрикции во земјата, меѓу нив и забраната за жените да возат автомобили. Сегрегацијата на јавни места во изминатите година дена е намалена, па во кафулињата, рестораните и центрите за конференција тоа правило не се применува толку строго.

Саудиска Арабија полека го напушта и строгиот систем според кој жените за сите важни одлуки мораат да имаат дозвола од мажите.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Во Санџак осамна албанско знаме, интервенираше српската војска

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Чек дис аут

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Read more

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Read more

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Read more

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Read more

Магазин

Интересни факти за бебињата родени во август

Читај повеќе
  • play_arrow

Анти-корона меур - бизарен дизајн на заштитен шлем

Читај повеќе

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Читај повеќе

Танзаниски рудар пронајде скапоцен камен и по вторпат заработи милиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да пиете ако сте го почнале процесот на слабеење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Египет го кани Маск лично да се увери како се градени пирамидите

Читај повеќе

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Читај повеќе
  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе