Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Саудиска Арабија стана првата земја во светот која одобри државјанство на еден робот.

Станува збор за робот по име Софија, кој бил дизајниран по примерот на Одри Хепберн.

Софија ја направил познатиот роботичар Дејвид Хансон, а беше претставена на големиот настан во Ријад.

Софија застанала на говорницата и изразувајќи емоции на лицето и се обратила на собраните со зборовите: „Сакам да живеам и да работам со луѓето и затоа морам да изразувам емоции за подобро да ги разберам луѓето и да изградам меѓусебна доверба“.

Запрашана дали е свесна дека е робот, Софија одговорила: Ќе одговорам со прашањето: Како вие знаете дека сте човек? Сакам да ја искористам својата вештачка интелигенција и да и помонгнам на луѓето подобро да живеат.  Се обидувам да станам сочувствителен робот“.

Софија потоа била запрашана дали смета дека роботите можат да го преземат светот, на што одговорила: Премногу сте го читале Илон Маск и премногу сте гледале холивудски филмови. Не грижете се, ако сте фини со мене и јас ќе бидам со вас“.

реклама

КАЈГАНА во Букурешт: Ечи македонската химна, навивачите подготвени да ги бодрат „рисовите“

Read more

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Технологија

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Прв поглед на тунелот кој Eлон Маск го гради под Лос Анџелес

Read more
Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Samsung го претстави таблетот Galaxy Tab A

Read more
Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Саудиска Арабија - прва земја во светот која даде државјанство на робот

Read more
Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Sony ќе лансира ново роботско куче во ноември

Read more
 

Кајгана ТВ

Песните на Балашевиќ влегоа во српските учебници за музичка култура

Читај повеќе

Почина пејачот Кичо Слабинац

Читај повеќе
  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе