Саудиските милионери по Њукасл сакаат да го преземат и овој европски тим

Откако стана сопственик на Њукасл, инвестициската група предводена од Саудискиот јавен инвестициски фонд сака да го купи Интер.

На чело на фондот е Мохамед бин Салман, саудиски принц и прв човек по кралот во Саудиска Арабија. Управува со владата на неговиот татко, кралот Салман бин Абдулазиз и е најмоќен човек во државата.

Кинеските сопственици на Интер имаат големи финансиски проблеми поради кои летово мораа да ги продадат Ромелу Лукаку и Ашраф Хакими. Клубот, по освојувањето на титулата, поради лошите финансии го напушти и тренерот Антонио Конте.

Семејството Жанг размислува за продажба на италијанскиот шампион, се споменува износ од милијарда евра. Првите разговори за тоа веќе се одржани минатиот месец, со претставници од Фондот.

Саудијците бараат најлесен начин како да ги заобиколат правилата на УЕФА да не можат во ист момент да бидат сопственици на два клуба кои играат во европски натпревари.

„Долгорочно ваквата ситуација е неодржлива за Интер и нешто сигурно ќе се промени во сопственичката структура на Интер во 2022 година“, пишува италијанска La Stampa.

Тагови
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Фудбал

Бекам станa амбасадор на СП во Катар, ќе заработи 150 милиони фунти

Read more

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Read more

Куман едвај го напушти Камп Ноу: Навивачите го опколија и му ја удираа колата

Read more

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Read more
 

Спорт

Бекам станa амбасадор на СП во Катар, ќе заработи 150 милиони фунти

Читај повеќе

Невакцинираните тенисери ќе може да играат на АО, дали Ноле ќе учествува?

Читај повеќе
  • play_arrow

Пуштете го Кајри да игра - навивачите на Бруклин се судрија со полицијата

Читај повеќе

Солскјер не помислува на оставка: Многу направив за сега да се откажам

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман едвај го напушти Камп Ноу: Навивачите го опколија и му ја удираа колата

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо: Нашите навивачи заслужуваат многу подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Читај повеќе
  • play_arrow

Ентони се погрижи за победа на Лејкерс и стана 9-ти стрелец во историјата

Читај повеќе

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Читај повеќе