ФА КУП 2020/21

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Тимот на Микел Артета испадна од борбата за трофејот во најстарото клупско натпреварување и тоа благодарение на автогол.

Продолжува очајната сезона за „Топчиите“ откако денеска ја завршија авантурата во ФА купот. Арсенал гостуваше кај Саутемптон каде 90 минути не успеа да ја затресе противничката мрежа, но затоа успеа својата.

Одлучувачкиот гол падна во 24. минута кога десниот бек Кајл Вокер-Питерс упати една ниска топка во петерецот на Берн Лено, а таму несреќниот Габриел ја зафати топката, ѝ го смени правецот и ја смести во мрежата.

Арсенал иако ја имаше иницијативата и направи неколку шанси, сепак не упсеа да го најде патот до мрежата на Фрејзер Фостер. Така, Саутемптон патува во четвртфиналето.

реклама

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе