Сцена од „The Meaning of Life“ покажува колку Монти Пајтон беа пред своето време

„Monty Python's The Meaning of Life“, или попознат едноставно како „The Meaning of Life“ е легендарен британски филм составен од комични скечови, напишани и изведени од трупата Монти Пајтон во 1983 година.

Ова е последниот филм во кој се појавуваат сите шест оригинални членови на трупата, пред смртта на Греам Чапман во 1989 година.

За разлика од „Holy Grail“ и „Life of Brian“ во кои се опфаќа по една кохерентна приказна, „The Meaning of Life“ се врати на форматот со скечови, она што трупата оригинално го работеше за ТВ-серијата 12 години претходно.

Филмот имаше премиера на 23 јуни, 1983 година во Велика Британија и стана едно од најпознатите, најпрепознатливите и критички прифатени остварувања во британската ТВ и филмска продукција. Добитник е на Гран при наградата на Канскиот филмски фестивал и се вбројува во листата 20 култни филмови на The Boston Globe од 2010 година.

Темите што ги опфатија членовите на Монти Пајтон пред повеќе од 35 години се актуелни до ден-денес.

Еден од скечовите, насловен „The Miracle of Birth", што Universal Pictures го споделија на својот YouTube канал неодамна, потсетува колку Монти Пајтон беа пред своето време во темите и начинот на кој ги обработуваа.

Имено, во една сцена од скечот мајката прашува дали новороденото бебе е машко или женско, а докторот ѝ одговара: „Нели е малку рано да му наметнувате улоги на детето?“

Оваа реплика, иако е стара повеќе од 35 години, совршено одговара на актуелната клима во дискурсот за родовата еднаквост, но и ширењето на спектарот на половата припадност и идентификација.

реклама

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Kривична против градоначалникот на Боговиње за „несовесно работење во службата“

Read more

Шест трикови како да научите да читате говор на тело

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Read more

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Ева Лонгорија има 45 години и изгледа неверојатно

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски рапер пронајден исечен на парчиња во замрзнувач

Читај повеќе

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „E.T. the Extra-Terrestrial“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Star Trek: Discovery“ продолжува наесен

Читај повеќе

Дуа Липа најави нов сингл со Мадона и Миси Елиот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлер за воениот филм „The Resistance Fighter“

Читај повеќе
  • play_arrow

Документарци кои совршено го отсликуваат светот во кој живееме

Читај повеќе