Се буди вулканскиот масив на Камчатка

Исфрлајќи 5-километарски облак од пепел во небото, вулканот Каримски изминативе денови ја тресе Камчатка.

Вулканот Каримски се наоѓа на полуостровот Камчатка во најисточниот дел на Русија. Во последно време неговата активност се зголемува со експлозивни ерупции. Чадот кој последен го исфрли покри област 40 километри југоситочно од вулканот.

Remote video URL

Овој вулкан со надморска височина од 1.536 метри не е најголемиот во областа бидејќи до него се наоѓа еден колос.

Најголемиот активен вулкан на планетава се наоѓа во Русија и е комшија на Каримски. Се вика Кључевскаја Сопка и има височина од 4.850 метри, а исфрла пепел 8 километри во небото. Активен е во последните 7 илјади години. На Камчатка има еден куп вулкани од кои во последните пет века еруптирале 24.

Останува да видиме дали активноста на Каримски ќе го активира и колосот Кључевскаја Сопка...

Тагови
реклама

Свет

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Read more

СЗО препорачува внимателно планирање на претстојната скијачка сезона

Read more

Меркел: ЕУ сака договор со Лондон, но не по секоја цена

Read more

Руската вакцина Sputnik V нема да се дистрибуира во ЕУ

Read more

Вести

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 56 пациенти, вкупно се лекуваат 489

Читај повеќе

Филипче: Студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Читај повеќе

Во Берово утрово најстудено -11 степени

Читај повеќе

Приведени двајца дилери на марихуана од Скопје

Читај повеќе

За неносење маска санкционирани 506 лица

Читај повеќе

Протест на ВМРО-ДПМНЕ со блокада пред Влада и МНР

Читај повеќе

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

Читај повеќе

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Читај повеќе

Ким Џонг Ун се вакцинирал против коронавирус, тврди американски експерт

Читај повеќе