метеж во „Јане Сандански“

Се чека најмалку еден час за вакцинација против голема кашлица

Огромни гужви во поликлиниката „Јане Сандански“. Се чека најмалку еден час за вакцина против голема кашлица, а редови има до влезот на поликлиниката.

Пунктовите каде што може да се изврши вакцинација, по препорака на Комисијата за заразни болести, работат и втора смена преку работната недела, а децата можат да се вакцинираат и во сабота до 14 часот.

Според последните информации на Институтот за јавно здравје од осми февруари, во државата се регистрирани вкупно 22 случаи на голема кашлица.

По однос на место на живеење покажува дека најголем број лица живеат во Скопје – 16 (73%) во осум различни општини, 3 лица живеат во Куманово, 2 во Гостивар и еден во Боговиње, Тетово.

Заболените лица се на возраст од 1 месец до 23,5 години (медијана 2,5 години). Најголем број заболени се деца на возраст до 4 години, односно 9 случаи (40,9%) припаѓаат на возрасната група под 1 година, а 8 (36,4%) се деца на возраст од 1 до 4 години.

Првиот пријавен случај е на 05.01.2024.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Македонија

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Read more

Времето утре променливо облачно и топло

Read more

Отстранета граната од Првата светска војна

Read more

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Read more
 

Вести

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Читај повеќе

САД и Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Читај повеќе

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Читај повеќе

Родителите на убиените деца тужат, родителите на детето-убиец се трудат да го сокријат имотот

Читај повеќе

Трамп победи и во Јужна Каролина на изборите за републикански претседателски кандидат

Читај повеќе