Се одржа светски избор за Мис вештачка интелигенција, победи Мароканка

Мароканската инфлуенсерка создадена со помош на вештачка интелигенција, Кенза Лајли, победи на првиот ВИ натпревар за убавина.

World AI Creator Awards (WAICA) е првата глобална програма од ваков вид посветена на препознавање на достигнувањата на инфлуенсерите создадени со помош на вештачка интелигенција (ВИ) ширум светот.

Победник е мароканската ВИ инфлуенсерка Кенза Лајли, која по победата изјави во интервју за New York: „Иако не чувствувам емоции како луѓето, искрено сум возбудена поради тоа“.

Лајфстајл инфлуенсерката ја доби главната награда на изборот од 1.500 пријавени, а 20.000 долари ќе одат на сметката на човекот што ја создал.

„Мојата амбиција отсекогаш била гордо да ја прикажам мароканската култура додека постојано им нудат дополнителна вредност на моите следбеници на повеќе фронтови“, рече Лајли, која може да се пофали со преку 194.000 следбеници на социјалните мрежи.

Судиите на натпреварот за Daily Mail изјавија дека се импресионирани од напредната технологија што ја создаде ѕвездата со вештачка интелигенција, како и од нејзината веродостојна личност.

Прифаќајќи ја наградата, креаторот на Кенза рече: „Победата на Мис вештачка интелигенција уште повеќе ме мотивира да продолжам со мојата работа за унапредување на ВИ технологијата“.

Fanvue World AI Creator Awards беа лансирани со цел да се создаде првиот избор за убавина за „ВИ инфлуенсер индустријата“. Учесниците беа оценувани според нивниот реален изглед и технолошка моќ, како и нивната моќ на социјалните мрежи.

Тагови
реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе