Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Иднината на популарната апликација TikTok станува неизвесна додека американски политичари ги притискаат технолошките гиганти да ја забранат оваа друштвена мрежа.

Сенаторот Мајк Бенет им испрати писмо на компаниите Google и Apple во кое бара друштвената мрежа TikTok да се отстрани од нивните продавници за да се заштити националната безбедност.

Во писмото, сенаторот Бенет наведува дека е неприфатливо кинеската влада да има пристап на толкава количина податоци, односно да поседува можност да прилагодува содржини за третина од американската популација.

Бенет ја гледа моменталната ситуација околу TikTok како крајно несериозна, а од неговиот агол на гледање, ова е можност технолошките гиганти да се вклучат во дебата и да се изјаснат на чија страна се.

Портпаролката на TikTok, Брук Оберветер, го коментираше писмото на Бенет изразувајќи загриженост поради неговата субјективност. TikTok останува на ставот дека податоците на корисниците на никој начин не и се пренесуваат на кинеската влада. Платформата дури е спремна да и дозволи на американската влада да ги надгледува нејзините операции во обид да ги докаже своите тврдења.

За потсетување, Сенатот наодамна изгласа забрана за TikTok на службените уреди.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Вести

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Read more

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Read more

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Read more

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе