Сѐ поизвесни се нови парламентарни избори во Бугарија

Нови парламентарни избори се сè поизвесни во Бугарија, а според локалните медиуми се разгледуваат три опции за датумот на предвременото гласање за нови парламентарци откако партијата БСП, според најавите, ќе го врати мандатот за состав на влада кој ќе го добие утре.

Бугарскиотпретседтаел Румен Радев утре свикува консултации за новата ЦИК, која ќе биде предложена од парламентот, но именувана со неговиот декрет.

Според последните измени и дополнувања на Изборниот законик, таа ќе се состои од 15 лица предложени од парламентарни партии.

ГЕРБ ќе има четири претставници, „Има таков народ“ – тројца и БСП – тројца, ДПС – двајца, „Демократска Бугарија“ – исто така двајца, „Исправи се! Мафијата надвор” – еден.

ЦИК се назначува со декрет на претседателот Радев.

Се очекува дека в петок, 7 мај, Румен Радев ќе издаде указ за распуштање на Националното собрание и одредување датум за избори. Ако тоа се случи, истиот ден, со втор декрет, Радев мора да ја назначи привремената влада.

За премиер бугарските медиуми споменуваат две имиња – претседателските советници ген. Стефан Јанев, кој беше вицепремиер и министер за одбрана во првиот кабинет на Радев и Бојко Рашков, правен советник на претседателот.

Најмногу коментирани датуми за предвремено гласање се 4 или 11 јули. Но, многумина веруваат дека Радев ќе брза да ги задржи парламентарните избори подалеку од претседателските. И тој може да избере уште порано датум – 27 јуни, јавија бугарски медиуми.

„Очекувам БСП в среда да предложи кандидат кој ќе го врати мандатот што им е даден“, изјави за Нова ТВ, Наталија Киселова, професор по Уставно право.

Доколку претседателот го распушти парламентот оваа недела, на 5 или 7 мај, уставот наведува дека нови избори ќе се одржат најдоцна два месеци по завршувањето на неговиот мандат. Така, датумот 4 јули за предвремено гласање станува целосно можен.

Според Киселова, постапките на шефот на државата ќе бидат диктирани од постапките за назначување на новата Централна изборна комисија, односно – ќе има парламент додека не се назначи новата ЦИК, па да преминеме на датумот 11 јули.

По вторпат во неговиот петгодишен мандат, претседателот Радев ќе назначи влада, макар и службено. 

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Регион

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Read more

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Read more

Бесплатен ПЦР тест за туристите во Црна Гора

Read more

Рама: Мета мора да биде разрешен бидејќи е срам за Албанија

Read more
 

Вести

Највисок скок на инфлацијата во САД во изминатите 12 години

Читај повеќе

Радован Караџиќ ќе го отслужи остатокот од доживотната казна во Велика Британија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе