Се појави нов сој на коронавирусот

Се појави нов сој на коронавирусот наречен KP.3.

KP.3 е дел од триото познато како варијанти на FLiRT и штотуку ја надмина другата варијанта на FLiRT KP.2 како најчест сој на коронавирус во Америка, според Центрите за контрола и превенција на болести (CDC).

KP.2 стана доминантен во претходните недели, но сега неговиот раст е забавен. И KP.3 и KP.2 се „многу, многу слични“ на варијантата JN.1 која доминираше во бранот на инфекции минатата зима, според cbsnews.

Симптоми

Симптомите на KP.3 се слични на симптомите на коронавирус:

висока температура

кашлица

останување без здив или отежнато дишење

замор

болки во мускулите или телото

главоболка

губење на вкус или мирис

болно грло

затнат нос или течење на носот

гадење или повраќање

дијареа.

Тагови
реклама

Досега починаа 31 од актерската екипа на култната серија Beverly Hills, 90210

Read more

Лудило на ЛОИ: ВАР по 2 часа поништи гол и ги врати Аргентина и Мароко на терен

Read more

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Read more

Здравје

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Read more

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Read more

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Read more

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе