Се посрамија пред Путин: Руска подморница не успеа да истрела ракета на воена вежба

Руска нуклеарна подморница се откажала од тестирање на интерконтинентална балистичка ракета, на воена вежба што се одржа минатата недела, а која ја следел и претседателот Владимир Путин, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Нуклеарната подморница „К-44 Рјазан“, дел од руската пацифичка флота, пред четири дена требало да лансира две ракети „Р-29Р“ во Охотско Море, а успешно била лансирана само една, додека втората останала во цевката за лансирање на подморницата, пренесе весникот „Ведомости“.

Инцидентот се случил истиот ден кога Путин ја следел вежбата од Командниот центар во Министерството за одбрана во Москва.

Акцијата во Охотско море била дел од пошироките воени вежби на вооружените сили- „Гром 2019“, чија цел е тестирање на подготвеноста на силите за нуклеарен судир.

Министерството за одбрана денеска го потврди инцидентот со балистичката ракета, но го отфрли тврдењето на весникот дека неуспешното лансирање на втората ракета предизвикало „тревога“, пренесуваат руските медиуми.

Во воените вежби на рускиот Далечен Исток и Далечен Север од 15 до 17 октомври учествуваа повеќе од 12.000 војници, повеќе од 100 летала и пет подморници, соопшти министерството.

Вежбата се одвивала на подрачјата на Баренцово, Балтичко, Црно и Охотско Море, како и на Каспиското Езеро.

реклама

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Read more

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Read more

Свет

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Read more

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Read more

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Вести

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Читај повеќе

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Читај повеќе

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Читај повеќе

Приведени сопственик на угостителски објект и десет жени во гостиварскo

Читај повеќе

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Читај повеќе

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе