Се преврте рингишпил во БиХ: Има повредени деца, родителите ги извлекувале со голи раце

Макфакс/Кајгана
/ 25.06.2024 / 13:09

Во парк во Добој синоќа околу 20 часот пукнала вртелешка, а во таа прилика биле повредени деца, пишува „Независне“. „Зум ТВ Добој“ јавува дека четири деца се повредени и дека родителите ги однеле на раце во блискиот Здравствен дом.

Екипите на итната помош пристигнале на терен за неколку минути по инцидентот со рингишпилот, но родителите веќе ги однеле децата. „Нова.рс“ јавува дека од итната помош во Добој велат дека ниту едно дете не е во животна опасност.

Покрај родителите, повредените деца од под рингишпилот ги извлекувале и полициските службеници. Тие според написите со раце ја кренале конструкцијата на рингишпилот извлекувајќи ги децата.

Тамошните медиуми јавуваат дека сцените биле потресни додека децата плачелел и ги повикувале своите родители.

Полицијата во Добој соопшти дека го уапсила Б.Ј. а се работи за лицето кое управувало со вртелешката која се преврте во паркот кога беа повредени неколку малолетници.

Од СВ Добој соопштено е дека синоќа е лишено од слобода лицето Б.Ј., поради сомнение дека сторило кривично дело предизвикување јавна опасност.

Б.Ј. ќе биде предаден денеска во надлежност на Окружното јавно обвинителство Добој, заедно со пријава за сторено кривично дело.

Истрагата, која ја води дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство Добој, ќе продолжи денеска, во присуство на вештаци.

Полицијата соопшти дека две малолетни лица се задржани на лекување во болницата „Свети Апостол Лука“ во Добој, додека едно малолетно лице се здобило со полесни повреди и е пуштено на домашно лекување.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Регион

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more

Кларк: Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија

Read more

Забрането пливање на одредени плажи во Будва и Тиват поради лош квалитет на морето

Read more
 

Вести

Прегазен велосипедист во Скопје

Читај повеќе
  • play_arrow

Гума на авион експлодира при полетување во САД

Читај повеќе

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе