Се „разбуди“ древно суштество по 100 милиони години под морското дно

Длабоко под морското дно, затворено во слоеви од камења стари 100 милиони години, до денес мирно хибернирала форма на живот. Не се работи за ништо слично на Годзила или Мегалодон, но покажува дека животот на Земјата може да преживее во најекстреми и најбизарни услови.

Научниците неодамна открија колонија на микроби кои живеат под морското дно и можат да преживеат во седимент од камења дури 100 милиони години со многу малку хранливи материи. Микробите биле опоравени во лабораториски услови каде излегле од хибернација и почнале да се размножуваат.

Списанието Nature Communications пишува дека тимот научници дошол до овие микроби откако собрал примерок од седимент 75 метри под морското дно во јужните делови на Тихиот Океан, на длабочина од околу 5.700 метри. Микробите биле успешно „оживеани“ преку процес за кој на научните им биле потребни 10 недели.

„Овие се најстарите микроби вратени во живот од морска средина. Дури и по 100 милиони години на гладување, некои микроби можат да растат, да се размножуваат и да се впуштаат во разно-разни метаболички активности откако ќе бидат вратени на површината“, вели Стивен Д'Хонт, еден од научниците и професор по океанографија при Универзитетот во Род Ајленд.

реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Наука

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Read more

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Read more

Гик

  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Читај повеќе
  • play_arrow

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Читај повеќе