Се разведуваат Руперт Мардок и Џери Хол

Милијардерот и медиумски магнат Руперт Мардок и Џери Хол, поранешен топ модел, наводно се пред развод.

The New York Times ја објави веста повикувајќи се на два анонимни извора, додека портпаролот на Мардок не коментирал, а не можело да се стапи во контакт со претставниците на Хол.

Мардок (91) беше во брак три пати претходно. Хол се омажи за Мик Џегер во 1990 година, но заедницата беше поништена девет години подоцна.

The New York Times објави дека луѓето блиски до Мардок биле „изненадени“ кога слушнале за крајот на бракот, што му овозможило на Лахлан Мардок, најстариот син на Руперт, да преземе позначајна улога во водењето на бизнисите, вклучувајќи ги Fox News и Wall Street Journal.

Но, Руперт Мардок останува неизмерно моќен како обликувач на десничарско мислење и културен феномен сам по себе. Логан Рој, безмилосниот медиумски барон кој го игра Брајан Кокс во хитот на HBO, Succession, главно се базира на Мардок.

Според една неодамнешна книга на двајца новинари на The New York Times, тоа што Fox News, главниот медиум за големата лага на Доналд Трамп за изборна измама, за негирање на климатската криза и други десничарски собирни извици, е во сопственост на Мардок, значи дека американскиот претседател Џо Бајден го гледа него како „најопасниот човек во светот“.

Разделбата од Хол (65), вели весникот, може сепак „да одекне низ деловната империја [на Мардок], која одржува моќно влијание во Америка и во странство преку нејзините десничарски новински брендови, вклучувајќи ги… The Sun во Британија и Sky News во Австралија“.

Мардок и Хол се венчаа во 2016 година.

На денот на неговата венчавка, Мардок напиша на Twitter: „Нема да твитам најмалку десет дена. Се чувствувам како најсреќниот и најрадосниот човек во светот“. Оттогаш тој не твитна оригинални пораки, а само три криптични одговори на други твитови.

Во 2019 година, парот потроши 13,8 милиони долари на куќа во близина на Хенли-на-Темза, во близина на Лондон. Минатата година тие заедно го прославија 90-тиот роденден на Мардок во Њујорк, во Tavern on the Green.

реклама

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Топлотен удар: Што треба да знаете и како да се заштитите?

Read more

Стогодишник од Шкотска сѐ уште работи и нема намера да се пензионира

Read more

Што да направите за салатата подолго да остане свежа?

Read more
 

Магазин

Како да го ублажите чешањето по каснување од комарец?

Читај повеќе

Instagram модел: Хејли Мексвилд

Читај повеќе

Не е само алкохолот: Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Банана торта без брашно, шеќер и млеко

Читај повеќе

Што се висцерални масти и кога се опасни по здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Согорете многу калории за кратко време: Правете ги овие вежби секој ден

Читај повеќе

Често имате еротски соништа, што може тоа да значи?

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Читај повеќе

Пет симптоми по кои ќе ја препознаете летната депресија

Читај повеќе