Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Внатрешноста на клима-уредот е, како влажно и темно место, погодно за развој на разни микроорганизми, габи и бактерии. Научете сами да го чистите вашиот клима-уред.

Летото започна. За многумина е речиси невозможно да се замисли да се биде во која било просторија во овие топли месеци без вклучена клима. Меѓутоа, за да може клима-уредот да работи со полн капацитет кога е најпотребно, важно е еднаш годишно да се врши темелно чистење на уредот. Ако веќе не сте го исчистиле, време е да преземете акција.

Внатрешноста на клима-уредот, како влажно и темно место, е многу погодна за појава и развој на разни микроорганизми, габи и бактерии. Имајќи предвид дека најголемиот дел од нечистотијата останува на филтерот, особено е важно да се внимава на чистењето на филтерот на клима уредот.

Чистењето на климатизерот подразбира дека и надворешните и внатрешните единици на климатизерот се целосно исчистени и дезинфицирани, заедно со детално чистење на филтерот на климатизерот и проверка на состојбата на фреон, а сето тоа ќе се дискутира во овој текст.

Доколку клима уредот не се чисти редовно, тоа може да предизвика појава на непријатни мириси кога работи клима уредот, па дури и да доведе до циркулирање на воздухот во просторијата полна со штетни микроорганизми. Ако клима уредот не се одржува, функцијата на филтерот исто така може да ослабне и самиот клима уред да лади полошо.

Доколку се прашувавте како да ја исчистите домашната клима и од каде треба да започнете, ви предлагаме да започнете со читање на упатството за користење што доаѓа со клима уредот и да обрнете внимание на делот што зборува за чистење и одржување на вашиот уред. Ова е важно за да се исчисти клима уредот на вистински начин, особено ако имате модел со некои посебни функции, што бара повнимателно ракување.

ВАЖНО: Пред да започнете со чистење на клима уредот, проверете дали уредот е исклучен и дека кабелот за напојување е извлечен од ѕидниот штекер.

Чистење на надворешниот дел на клима-уредот

За чистење на надворешната единица на климатизерот, можете да користите благ агенс на база на киселина, бидејќи на тој дел од клима уредот често се формираат тврдоглави дамки и се таложат разни нечистотии. Надворешната единица можете да ја исчистите и со специјално средство за чистење климатизери. Секако, се подразбира дека надворешната единица на вашиот клима уред треба да биде лесно достапна за да можете безбедно да ѝ пристапите. Ако тоа не е случај, не ризикувајте, туку препуштете го чистењето на надворешната единица за климатизација на професионалци.

Испрскајте или истурете малку средство за чистење на крпа и темелно избришете ја надворешната единица на клима уредот. Обрнете особено внимание при чистење на електричните делови, бидејќи тие се особено чувствителни.

Работата на вентилаторот треба да се провери со надворешната единица на клима уредот, потоа дали решетката е чиста, компресорот работи правилно, како и состојбата на фреонот. Со оглед на тоа што честопати е потребна употреба на специјални алатки, се препорачува деталната проверка и проверка на надворешната единица за климатизација да ја оставите на овластен сервисен центар.

Чистење на внатрешниот дел на клима-уредот

Кога ја чистите внатрешната единица на клима-уредот, треба да го прочитате и делот за одржување на внатрешноста на клима-уредот во упатството за употреба. Ова е од особено значење ако вашиот климатизер има посебен филтер кој бара деликатно чистење или посебен третман.

Проверете дали климатизерот е исклучен и кабелот за напојување е исклучен од ѕидниот штекер, а потоа отворете го капакот на клима уредот и подигнете го нагоре. Под капакот се наоѓаат филтрите на уредот, кои треба да ги отстраните за да ги исчистите и измиете.

Можете да ги исчистите филтрите на клима-уредот така што ќе ги потопите во млака вода и ќе додадете средство за чистење на клима уредот или малку сапун или детергент за миење садови.

Оставете ги филтрите потопени до 30 минути, а потоа исплакнете ги под проток на млака вода. Доколку сакате дополнително да ги дезинфицирате филтрите, можете да истурите малку 70 отсто алкохол на крпа и со неа да ги избришете филтрите, па повторно да ги исплакнете под млаз млака вода. Откако ќе ги исчистите и дезинфицирате филтрите, оставете ги настрана додека целосно не се исушат, а потоа вратете ги во клима-уредот.

Додека филтрите се надвор, можете да земете правосмукалка и да ја користите за внимателно чистење на вишокот прашина и нечистотија од внатрешноста на климатизерот. За целосно, детално чистење на внатрешната единица, најдобро е да се јавите кај овластен сервисер.

Колку често треба да се чисти клима-уредот?

Таканаречениот „голем сервис“ на клима уредот е доволно да го правите еднаш годишно, а чистењето на филтерот на клима уредот можете да го правите еднаш месечно.

Ако живеете во домаќинство со многу пушачи, се препорачува да го чистите филтерот еднаш на секои две недели, па дури и секоја недела.

Доколку планирате посериозно и посериозно чистење на клима уредот, веројатно е најбезбедно оваа работа да ја препуштите на професионалци.

За оној дел од чистењето што можете сами да го направите, следете ги упатствата што можевте да ги прочитате во овој текст, со задолжително почитување на упатствата од прирачникот на производителот.

Редовното одржување на клима уредот го продолжува работниот век на уредот и го прави воздухот во вашиот животен или работен простор почист и поздрав.

реклама

Живот

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе