Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Бројот на заразени лица со новиот коронавирус секој ден урива рекорди, како во Европа, така и во остатокот од светот.

Алармантни податоци пристигнуваат денеска од Германија, Бугарија и Словенија, а експертите во Хрватска тврдат дека бројките се толку високи што не можат да стигнат да ги обработат податоците. Русија регистрира најголем дневен број на починати лица.

Повеќе земји, меѓу кои Белгија, Ирска и Велс, воведоа целосен карантин, вонредна состојба е прогласена во Шпанија и Италија, додека во Чешка е воведен полициски час.

Бројот на починати пациенти во Украина од COVID-19 денеска изнесува 165, што е најцрн биланс од почетокот на пандемијата. Кризниот штаб соопшти дека во изминатите 24 часа се потврдени 7.474 нови случаи, со што Украина досега регистрирала вкупно 363.075 заболени и 6.755 починати.

Во Чешка е забележан рекорден број од 15.663 новозаболени лица со коронавирус за еден ден, а во Хрватска во изминатото деноноќие се забележани повеќе од 2.300 инфицирани лица.

Во изминатите 24 часа во Бугарија се потвредни 2.569 нови случаи на коронавирус, што е втор ден по ред земјата да бележи рекорден број на заразени. Во истиот период починаа 25 луѓе како последица на COVID-19.

Според неофицијални информации од медиумите, во Словенија во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 2.605 нови случаи на коронавирус. Во земјата од вчера се во сила нови мерки, кои вклучуваат забрана за движење меѓу општините, која ќе важи на територијата на цела држава.

Тагови
реклама

Се крчка ЕУ-гославија за време на Бајден, каде е Северна Македонија во овој план?

Read more

Астероид со големина на Бурџ Калифа се движи со огромна брзина кон Земјата

Read more

Ова е последното нешто што го гледаат пациентите кои умираат од КОВИД, предупредува лекар

Read more

Заев се правда: Жалам што интервјуто предизвика негативни реакции

Read more

Свет

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Read more

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Read more

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Read more

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Read more

Вести

Прилеп бара дополнителни рестриктивни мерки, на Инфективното ќе ротираат матични лекари

Читај повеќе

Каракачанов: Заев направи чекор во вистинската насока

Читај повеќе

Бранко Црвенковски го замрзна членството во СДСМ

Читај повеќе

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

Читај повеќе

Бурна расправа во Франција за проверката дали жените се девици

Читај повеќе

Биткоинот падна на десетдневниот минимум, повлече и други криптовалути

Читај повеќе

Како најлесно да си ја закопаш градоначалничката кариера?

Читај повеќе

Поради грешка, вакцината на AstraZeneca доведена во прашање

Читај повеќе

Во ковид–центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Читај повеќе