Сè уште е рано за отворање на границите, вели Филипче

Сè уште е рано за отворање на границите кај нас. Сметам дека треба да помине уште еден период во кој ќе ги имплементираме нашите мерки на олабавување. Потребен е координиран пристап со сите соседни земји да се направи заедничка стратегија за отворање на границите, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали властите разгледуваат отворање на нашите граници, со оглед дека сите соседи најавија отворање.

Филипче истакна дека на средбата во Атина разговарале за повеќе пристапи на отворање на границите.

– Тоа што го разговаравме во Атина беше прво да се дискутира можноста границите да се поминуваат без тестови, имајќи предвид дека тоа има логика кога станува збор за мали групи, меѓутоа ја губи смислата кога станува збор за масовно поминување на граници, посебно од земји кои претходно имале различен ризик од болеста, рече Филипче.

Натаму, се разгледувало поминувањето на границите да се олесни да се спречи формирање долги колони граѓани на самите гранични премини

– Од грчката страна исто така сè уште очекуваме и одговор да се овозможи бесплатно лекување на било кој од граѓаните од овие шест соседни земји во земјата каде што ќе се затекнат, а доколку заболат од коронавирусот, истакна Филипче.

Србија најави отворање на границите на 1 јуни, при што за нашите државјани нема да биде потребен тест за COVID-19, додека Грција најави дека ќе ги отвори своите граници за соседните земји од 1 јули, исто така без задолжително тестирање.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Македонија

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Read more

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Read more

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Read more

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Read more

Вести

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Читај повеќе

Потврден 21 нов случај на COVID-19 во нашата држава

Читај повеќе

Албанија од 1 јуни ги отвора копнените граници со соседите и хотелските плажи

Читај повеќе

Граѓаните ќе излезат на гласање ако здравствените власти дадат зелено светло за избори

Читај повеќе