Сè уште ги има во Истанбул: Зошто Османлиите граделе палати за птици?

Во муслиманскиот свет, птиците се симбол на добрина, среќа и слобода.

Отоманската Империја траела шест века и долго време била највлијателната империја во светот, која ги држела во страв сите свои соседи. Иако денес многу историчари истакнуваат дека била познат по својата експанзионистичка суровост и фанатизам, нејзините поданици оставиле и многу убава традиција на градење палати за птици.

Можеби изгледа неверојатно, но муслиманскиот свет отсекогаш имал посебен однос со птиците. За нив тие биле симбол на добрината, среќата и слободата кои Алах им ги ветил по смртта. Низ историјата, многу достоинственици граделе посебни делови само за птици во дворовите на нивните куќи, додека самиот султан Абул Азиз ги сакал толку многу што му ги носеле бројни гости и амбасадори од целиот свет.

Традицијата на градење засолништа за птици ја започнале Турците Селџуци, а Османлиите ја преземале. Со текот на времето попримале сè пограндиозни форми, па наскоро низ поголемите градови на империјата можеле да се најдат вистински палати кои виселе од ѕидовите на поголемите згради.

Тие биле толку големи што во нив можеле да живеат и до неколку јата, главно гулаби, ластовици и сипки. Имале неколку нивоа и биле украсени со украсни орнаменти и детали, поради што многумина велеле дека се направени само за оние што ги градат да ја добијат божјата наклоноста.

Денес тие претставуваат туристичка атракција и можат да се видат на секој поголем плоштад во Истанбул, како потсетник на некои минати времиња.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Вести

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Read more

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Read more

Каква црвена боја се користи низ Европа?

Read more

Најголемата соларна термална платформа во Европа никна во Белгија

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе