Се венчале 60 години откако родителите не им дозволиле

Шест децении откако нивните родители ја раскинале веридбата, еден пар од Англија повторно се пронашол и се венчал со задоцнување од 60 години.

Лен Олбрајтон (79) и Жанет Стир (78) имале исклучително тежок пат до нивната венчавка, но и двајцата се среќни што сепак успеале да го направат тоа.

Двојката прв пат се запознала во 1963 година кога Лен имал 19, а Жанет 18. Работеле како медицински техничари во болницата „Сент Мери“ во Њупорт, Англија и се заљубиле на прв поглед.

Наскоро Лен ја запросил Жанет и таа прифатила. Меѓутоа, во тоа време возраста на согласност беше 21 година, а Жанет била три години премлада. Нејзините родители ја откажале планираната венчавка, а Лен добил срцепарателно писмо во кое Жанет ја откажала веридбата.

URL

Во текот на следните 50 години Лен се оженил со жена во Австралија, имал три деца, се развел и се преселил во Стивениџ каде работел како окружен медицински техничар.

Во меѓувреме, Жанет останала на островот Вајт за да стане медицинска сестра, а потоа се омажила за поморски офицер и родила две деца.

Била во пензија и сè уште со сопругот кога Лен решил да ја најде.

„Бев исплашен, не знаејќи каква ќе биде нејзината реакција или дали воопшто ќе ја видам. Заминав во сомнеж. Не беше лесно да ја најдам, но ја најдов. Само се надевав дека е добро - не очекував било што друго“, вели тој, пренесува Metro.

„За малку ќе умрев кога сфатив дека стои покрај мојата градина. Мило ми беше што ме побара. Во тоа време многу размислував за него“, вели Жанет.

Потоа го испратила бившиот свршеник и на сопругот му рекла дека е странец која прашувал за насоки на каде треба да оди за да си го најде патот.

Меѓутоа, две години подоцна, сопругот на Жанет починал од рак, а таа го контактирала Лен користејќи ја адресата што ја навел на божикната честитка претходната година.

После тоа, во 2018 година таа се согласила да се пресели во Стивениџ за да живее со него, а минатата година Лен повторно клекнал на едно колено и ја замолил да се омажи за него. Нивната венчавка се одржа на 11 февруари годинава.

Тагови
реклама

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Оградата од мостот во Автокоманда падна врз две возила

Read more

Доларот зајакна, еврото ослабе

Read more

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Живот

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Read more

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Read more

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Read more

Седум навики на родителите кои воспитуваат среќни деца

Read more
 

Магазин

Голем неделен хороскоп од 24 до 30 јуни

Читај повеќе

Дали јадењето месо ни помага да живееме до 100 години?

Читај повеќе

3 фрази што откриваат дека сте во врска со манипулатор

Читај повеќе

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Читај повеќе

Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Читај повеќе

Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Читај повеќе

На кои популарни туристички дестинации се забележани најмногу напади на ајкули?

Читај повеќе

Два вида леб што треба да престанете да ги јадете

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци живеат по мотото „Целта ги оправдува средствата“?

Читај повеќе