Се влошува војната меѓу Ерменија и Азербејџан

МИА/КАЈГАНА
/ 29.09.2020 / 16:19

Во досегашните речиси тридневни воени дејствија меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно-Карабах, убиени се речиси сто лица, меѓу кои и цивили.

Локалното раководство на Ерменија соопшти дека досега во борбите, што почнаа во недела, се убиени 84 нејзини војници, но дека има и цивилни жртви.

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави дека се убиени 10 цивили. Засега нема официјални информации за жртвите меѓу азербејџанските воени сили.

URL

Ерменското Министерство за одбрана денеска соопшти дека бил запален цивилен автобус во ерменскиот град Варденис, на самата граница со Азербејџан, и далеку од Нагорно-Карабах, откако бил погоден од азербејџанско беспилотно летало, но, се чини, дека нема повредени во инцидентот.

URL

Азербејџанското Министерство за одбрана соопшти дека ерменската армија од Варденис го гранатирала азербејџанскиот регион Дашкесан. Ерменија ги негира овие наводи. 

реклама
„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

„Fifty Shades Darker“ доби нов еротски трејлер

Read more
Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Мурињо: Ќе играме на нешто што не може да се нарече терен

Read more
Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Рамбо или Терминатор: Кој има поголеми „ѕверки“ во гаражата?

Read more
Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Read more

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе