Се враќа „Галаксија“ - првиот југословенски компјутер

На почетокот на 80-тите години, кога во светот на компјутерите владееја имиња како Commodore и Sinclair, пронаоѓачот, писател и новинар Воја Антониќ на пазарот на тогашна Југославија го претстави компјутерот „Галаксија“.

Овој 8-битен уред што се склопуваше по принципот „направи сам“, го делеше процесорот со Sinclair ЗХ80 и се продаваше од 1984 година преку истоименото списание за популаризација на науката, и тоа во делови, па мораше сами да го составите ако сакате да го користите. Сè на сè, ова беше првиот персонален компјутер произведен во Југославија.

Враќање на легендата

Едно од легендарните „парчиња“ технолошка историја на овие простори сега ќе биде оживеано со помош на crowd-funding иницијатива. Имено, оваа недела успешно беше завршена кампањата на платформата Crowd Supply, каде Антониќ и тим ентузијасти собраа 17.000 американски долари за документарен филм и нова продукција на „Галаксија“ во минимално освежена верзија.

Овој рудиментарен компјутер сепак ќе се заснова на истиот процесор и меморија, а само копчињата и нивните прекинувачи ќе бидат во помодерен дизајн. Имено, тие велат дека денес е невозможно да се добијат оригиналните прекинувачи и копчиња, пренесува порталот Bug.

Купувачите кои ќе издвојат 299 долари ќе го добијат целиот ретро „Галаксија“ во делови што ќе треба сами да ги соберат и склопат. После тоа, ќе имаат целосно функционален компјутер од 80-тите, заедно со вградениот BASIC, така што ќе можат веднаш да го поврзат со ТВ или монитор.

Што се однесува до документaрецот, Антониќ и тимот веќе имаат подготвено голем дел од материјалот, но сепак треба да снимат неколку интервјуа со главните актери ширум поранешна Југославија. Снимањето ќе се одвива во Србија, Словенија, Црна Гора и Хрватска.

Remote video URL

Спецификации на „Галаксија“

Процесор: Z80A на 3,072 MHz

ROM: 4-8 KB

RAM: 2-6 KB (максимум 54 KB)

Вграден јазик: BASIC

Екран: 16 редови од 32 карактери, 48×64 пиксели, црно-бел

Звук: нема

Потрошувачка на електрична енергија: 5 W

Поврзувања: монитор, ТВ, касетофон, 44-пински приклучок за проширување

Remote video URL
Remote video URL
реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Хардвер

Xiaomi го претстави лаптопот Mi Notebook 14

Read more

Apple развива флип-екран за iPhone

Read more

Проблеми со хард дискот? Како да ги препознаете и што да направите

Read more

Како работи селфи камерата скриена под дисплејот?

Read more
 

Гик

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Читај повеќе

Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари за еколошко решение

Читај повеќе
  • filter

Honor го претстави смартфонот V40 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новата игра „Resident Evil Village“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа изработката на револуционерните 4680 батерии на Tesla?

Читај повеќе

Има само еден „крал на конзолите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорор видеоигри за 2021

Читај повеќе
  • play_arrow

Не личите на родителите? Постои добра причина

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот Xiaomi Redmi Note 9T 5G

Читај повеќе