Се заканува глобално должничко цунами, предупредуваат банкарите

Глобалниот долг ќе достигне рекордни 277 илјади милијарди долари до крајот на годината, како резултат на понатамошното трошење на владите и компаниите како одговор на пандемијата на вирусот корона.

Според Институтот за меѓународни финансии (ММФ), чии членови се повеќе од 400 банки и финансиски институции ширум светот, глобалниот долг се зголемил за 15 илјади милијарди долари до септември, на 272 илјади милијарди долари.

Речиси две третини од тоа зголемување се однесува главно на развиените пазарни земји.

„Постои значителна неизвесност за тоа како глобалната економија може да се раздолжи во иднина без поголеми негативни последици врз економската активност“, се вели во извештајот, предупредувајќи на „напад од должничкото цунами“.

Вкупниот долг на развиените земји, се вели во извештајот, скокна на 432 проценти од БДП во третиот квартал, што претставува зголемување за 50 проценти во однос на 2019 година.

ММФ додава дека вкупниот американски долг е на пат да достигне 80 илјади милијарди долари оваа година, во споредба со 71 илјада милијарди долари во 2019 година.

Што се однесува до еврозоната, долгот се зголеми за 1,5 илјади милијарди на 53 илјади милијарди долари. Сепак, тоа е помалку од рекордните 55 илјади милијарди долари во вториот квартал на 2014 година.

Учеството на долг во БДП на земјите во развој достигна скоро 250 проценти, пренесува РТ.

Либан, Кина, Малезија и Турција се соочуваат со најголемо зголемување на долгот во нефинансискиот сектор.

реклама

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Мицковски, временски патник - го честиташе Велигден на 2 август

Read more

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

Љетив на кров – BMW издание

Read more

Бизнис

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Read more

Pfizer и Moderna ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Read more

Ширењето на делта сојот ги тресе светските берзи

Read more

Русија размислува за привремени ограничувања за извоз на гориво

Read more
 

Вести

Во Кочани огнената стихија оштети куќи и возила, десетина граѓани завршија во болница

Читај повеќе

Нови 54 случаи на COVID-19 од 3.087 тестирања

Читај повеќе

Малолетнички повредени во судир меѓу автомобил и електричен тротинет

Читај повеќе
  • play_arrow

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Читај повеќе

Визијата на Јордан и Искра Грабул за „Македониумот“ била пред нивното време

Читај повеќе

Разликите во вакцинацијата во Европа се културен проблем, вели словенечки имунолог

Читај повеќе

Пендаровски: Eднаш добиена, слободата мора да се одржува преку посветена работа на секоја нова генерација

Читај повеќе

Доларот стагнира, цените на нафтата паѓаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Европа врие против КОВИД мерките: Дали ќе стигне до степен на радикализација?

Читај повеќе