Сеад Кочан треба да се јави во затвор за „Труст“ на 17 јули

Скопје, 20 јуни 2019 (МИА) – Бизнисменот Сеад Кочан на 17 јули треба да се јави на издржување на затворската казна за случајот „Труст“.

Упатниот акт, како што информираат од Кривичниот суд, веќе му е доставен на Кочан.

„Судија за извршување санкции при Основниот кривичен суд – Скопје, надлежен да постапува по предметот од обвинителството означен како ‘Труст’, изготви  и достави упатен акт за еден од обвинетите кој со правосилна пресуда е осуден на ефективна казна затвор. Според упатниот акт, а согласно член 137 и 139 ст.3 од Законот за извршување снакции, осудениот е должен на 17.07.2019 да се јави на издржување на казната затвор во наведената казнено поправна установа“, стои во денешното соопштение од Основен кривичен суд – Скопје.

Инаку, предметот „Труст“ на СЈО, Апелацискиот суд го проследи до Кривичниот суд и преку АКМИС системот беше распределен на судија за извршување санкции за да му издаде упатен акт на бизнисменот Сеад Кочан кога треба да се јави на издржување на затворската казна.

Како што информираа од Кривичниот суд, Апелацискиот суд на првообвинетиот Кочан му ја намали казната на четири години, а за второобвинетиот определи условна казна.

реклама

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Низ фотографии: Мелбурн под целосен карантин

Read more

Македонија

Нови 88 случаи од 1.507 тестирања за COVID-19

Read more

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Read more

ДПА ја прифати понудата на СДСМ за разговори за учество во новата влада

Read more

Поради врнежите можно излевање на помалите реки и слевање вода во урбаните средини

Read more

Вести

До 10 август туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за користење ваучери

Читај повеќе

Голем пожар избувна на депонијата кај Добрашинци

Читај повеќе

Нови 88 случаи од 1.507 тестирања за COVID-19

Читај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се случи експлозијата во Бејрут и што остана по неа

Читај повеќе

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Читај повеќе

Нема патувања, нема приход - Booking отпушта повеќе од 4.000 вработени

Читај повеќе

ДПА ја прифати понудата на СДСМ за разговори за учество во новата влада

Читај повеќе

Четириесет компании ќе добијат поддршка за отворање нова е-продавница

Читај повеќе