#СедиДома мини-интервју со Даниел Аврамовски

Брзо мини-интервју со стрелецот број еден во најдобрата македонска фудбалска лига, десетката на лидерот Вардар, Даниел Аврамовски.

1. Фудбалер идол?
- Франческо Тоти.

2. Најдобар фудбалер против кого имаш играно?
- Адриен Рабјо.

3. Најдобар совет од тренер?
- Посвети се на фудбалот, на нормалниот живот, биди поштен пред себе и пред другите и сфати дека сите падови во кариерата се случуваат со причина за да можеш да се издигнеш, да научиш повеќе и да се вратиш посилен.

4. Незаборавен момент во твојата кариера?
- Пласманот на ЕУРО 2017 со У21 репрезентација на Македонија.

5. Прв почеток со фудбал?
- Почнав да тренирам од својата седма година, а професионално со сениорски фудбал првиот тренинг го имав на 15 години.

6. Кој е најоткачен во твојот тим?
- Ги има многу па затоа не знам од кој да почнам! 

7. Најголема казна од клуб или тренер?
- Најтешка казна за мене е кога не сум играл во некој од клубовите.

8. Најголем лутко во екипата?
- Кристијан Тошевски! 

9. Најслатка победа и најгорчлив пораз?
- Многу победи ми биле слатки, но најгорчлив пораз ми е во белградското дерби со Црвена звезда од Партизан.

10. На кој стадион сакаш најмногу да играш со твојот тим?
- Секако тоа е нашиот „Градски“ во Скопје, но на гости сакам на „Олимпико“ во Рим.

11. Што би променил во нашата фудбалска лига?
- Па, има многу работи кои треба да се променат во што поскоро време ако сакаме да напредуваме. Инфраструктурата е еден од најголемите според мене.

Интервјуто е позајмено од footbla.com.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Фудбал

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Read more

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Read more

И после Ибра, Ибра

Read more

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Read more

Спорт

  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе

МЗТ до КФМ: Парите назад или кривична

Читај повеќе

Фудбалски рекордер: Украински клуб има 25 заразени со COVID-19

Читај повеќе

И после Ибра, Ибра

Читај повеќе

Карагер: Обамејанг е премногу добар за Арсенал

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд може да го пропушти мечот со Херта поради повреда

Читај повеќе
  • play_arrow

Фан на Барса направи видео компилација со „најдоброто“ од Роналдо

Читај повеќе

Барса сокрилa дека има пет играчи со коронавирус

Читај повеќе

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Читај повеќе