Седум БАФТА награди за Oppenheimer, Barbie извиси

Наградата за најдобар документарен филм ја доби „20 дена во Мариупол“, лична приказна на новинарот Мстислав Чернов за опсадата на овој украински град.

Филмот Oppenheimer доби награди за најдобар филм, режија, главен и спореден актер, монтажа, кинематографија и музика

Oppenheimer, тричасовниот еп за создавањето на атомската бомба за време на Втората светска војна, е големиот победник на филмските награди БАФТА, освојувајќи вкупно седум награди.

Еден од филмовите со најголема заработка во 2023 година ја доби главната награда на вечерта, најдобар филм. Kилијан Марфи ја доби наградата за најдобар актер во главна улога, Роберт Дауни Џуниор е најдобар актер во споредна улога, филмот доби и награда за монтажа, кинематографија, оригинална филмска музика и за режија за Кристофер Нолан, неговата прва награда БАФТА, пренесува Reuters.

Remote video URL

„Има толку многу луѓе на кои треба да им се заблагодарам за ова, но и на неверојатната актерска екипа“, рече Нолан во својот говор.

Remote video URL

Ема Стоун ја доби наградата за актерка во главна улога за готската комедија Poor Creatures, која освои вкупно пет награди. Да'Вајн Џој Рендолф ја доби наградата за најдобра актерка во споредна за The Holdovers, комедија сместена во интернат за само момчиња.

Remote video URL

Меѓутоа, блокбастерот Barbie остана без награди, и покрај големиот успех на киноблагајните и бројните номинации.

Други филмови кои имаа повеќе номинации, а не добија награди, се: Maestro, Saltburn, All of Us Strangers и Killers of the Flower Moon.

Најдобар документарецот за Мариупол

Судската драма Anatomy of a Fall ја освои наградата за оригинално сценарио.

Remote video URL

The Zone of Interest, воен и криминален филм за командант на Аушвиц и неговото семејство кои живеат до нацистичкиот логор на смртта, доби специјална награда за британски филм.

Remote video URL

Наградата за најдобар документарен филм ја доби 20 Days in Mariupol, лична приказна на новинарот Мстислав Чернов за опсадата на овој украински град.

„Ова не е за нас, овој филм е за Украина, за луѓето од Мариупол. Падна уште еден украински град и многу градови пред него“, рече Чернов во својот говор.

Remote video URL

Целосната листа на добитници на наградите БАФТА 2024 погледнете ја ТУКА.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Филм & ТВ

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Read more

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Read more

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Read more

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Read more
 

Сцена

  • play_arrow
  • filter

Скарлет Јохансон и Ченинг Тејтум ве носат на Месечината во филм за настанот од 1969

Читај повеќе

Зошто HBO се откажа од спин-оф серијата за Џон Сноу?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна првиот тизер трејлер за новиот Joker, обожавателите поделени

Читај повеќе
  • filter

Фаворитот за новиот Бонд се појави на црвениот тепих со 24 години постарата сопруга

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Шакира се потруди никој да не дознае дека глумела во теленовела?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Саша Барон Коен и Исла Фишер се разведуваат по 13 години брак

Читај повеќе

Протекоа детали за продолжението: Свини или Зендаја ќе биде следната Бонд девојка

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за романтичната комедија Mother of the Bride

Читај повеќе